از گلدان‌های سفالی‌تان، بهینه استفاده کنید!

نوشته شده توسط مامانا پلاس

از گلدان‌های سفالی‌تان، بهینه استفاده کنید!

برای این خلاقیت بی‌نظیر تنها به تعدادی گلدان سفالی، تعدادی ساکولنت و کمی ذوق نیاز دارید. همه این‌ها در آخرتبدیل به حلقه‌ای گلدانی می‌شوند! متوجه منظورم نشدید؟ خب خودتان ببینید!

این ایده جالب دیزاینی تازه برای گلدان‌های خالی یا گلدان‌های حاوی ساکولنت‌تان می شود. بدون معطلی شروع کنیم!

به چه وسایلی نیاز داریم؟

– تعدادی گلدان سفالی در سایزهای متنوع و کوچک

– رنگ گچی (یا هر رنگی، برای رنگ آمیزی گلدان‌های سفالی)

– برس رنگ

– کاغذ سمباده

– واکس قهوه‌ای

– یک تکه پارچه

– تعدادی ساقه انگور به شکل یک حلقه و به قطر ۳۰ سانتی متر

– سیم نازک

– قیچی

– خزه اسپانیایی

– تعدادی ساکولنت

 

مرحله اول

گلدان‌های سفالی نو هم برای این کار خوب هستند، اما اگر می‌خواهید مثل من ظاهری قدیمی و آنتیک به گلدان‌هاتان بدهید، گلدان‌تان را با رنگ‌های گچی رنگ کنید. رنگ گچی را از ابزار فروشی یا مغازه‌های کاردستی تهیه کنید. رنگ را به وسیله برس روی گلدان‌ها بکشید.

نکته: لازم نیست لایه رنگی که روی گلدان می‌زنید یک دست باشد و در حقیقت، حتی بهتراست این لایه یکنواخت نباشد.

مرحله دوم

به محض اینکه رنگ گچی تان خشک شد (گاهی این رنگ در عرض چند ثانیه خشک می‌شود) سمباده را به صورت تصادفی بر نقاط مختلفی از گلدان بکشید تا رنگ آن از بین برود.

نکته: می‌توانید برای اینکه ظاهری باز هم قدیمی تر به گلدان‌تان بدهید، ابتدا یک لایه رنگ روی آن بزنید و سپس یک لایه رنگ دیگر هم روی لایه اول بکشید و سپس گلدان را سمباده بکشد. با این کار به نظر می‌رسد گلدان در طول سال‌ها چند بار رنگ شده! برای این کار بهتر است از دو رنگ متفاوت استفاده کنید.

مرحله سوم

به وسیله یک برس مقداری از واکس قهوه‌ای را بردارید و به گلدان بزنید. می توانید تمام گلدان را هم با آن رنگ کنید. بلافاصله بعد از اینکه تمام گلدان را واکس زدید آن را با یک پارچه پاک کنید. مقداری از  واکس روی گلدان باقی می‌ماند و رنگ آن را طوری عوض می‌کند انگار این گلدان نسل به نسل در خانواده شما چرخیده! درون گلدان را هم واکس قهوه‌ای بزنید و بلافاصله آن را پاک کنید.

مرحله چهارم

حدود ۷۵ سانتی متر از سیم نازکی را به کمک قیچی ببرید. از سیم‌هایی استفاده کنید که به راحتی گره می‌خورند. یک انتهای سیم را از درون سوراخ زهکش گلدان بگذرانید و انتهای دیگر آن را از لبه گلدان بیرون بیاورید.

مرحله پنجم

هر گلدان را بر هر جایی از حلقه ساقه انگور که می‌خواهید جای دهید و سیم بیرون آمده از گلدان را دور این حلقه بپیچید و در قسمت عقب آن گره‌اش بزنید. به این طریق گلدان را به حلقه وصل کنید. برای استحکام بیشتر، سیم را چند بار به دور حلقه بپیچانید و بعد گره‌اش بزنید.

برای اینکه حلقه از لحاظ وزن متعادل باشد و از لحاظ زیبایی هم نمایی هماهنگ داشته باشد، گلدان‌هایی با سایز یکسان را در مقابل هم بر روی حلقه وصل کنید.

مرحله ششم

زیبایی حلقه را با اضافه کردن خزه اسپانیایی به درون چند گلدان‌، بیشتر کنید! لبته از انواع دیگر خزه هم می‌توانید استفاده کنید. بعضی از گلدان‌ها می‌توانند خالی بمانند، به خصوص آنهایی که سر و ته هستند و یا خیلیی به اطراف خم شده اند.

مرحله هفتم

درون چند عدد از گلدان‌ها ساکولنت بکارید. از ساکولنت‌هایی مقاوم استفاده کنید که نیازهای زیادی هم نداشته باشند. برای این کار، درون گلدان‌هایی که صاف هستند مقداری خاک مخصوص ساکولنت یا کاکتوس بریزید. ساکولنتی که تهیه کرده اید را از گلدانش خارج کنید ( هر چه ساکولنت‌تان کوچکتر و کند رشدتر باشد بهتر است). ساکولنت را درون این گلدان‌های سفالی بکارید و تمام گلدان را با خاک پر کنید. برای آبیاری این ساکولنت‌ها از اسپری استفاده کنید و مقداری آب به خاک‌شان اسپری کنید. به آنها زیاد آب ندهید چرا که آب اضافی از انتهای گلدان‌شان خارج می‌شود و همه جا را کثیف خواهد کرد.

مرحله هشتم

برای آویزان کردن این حلقه زیبا چیز زیادی احتیاج نخواهید داشت. تنها یک میخ یا پیچ می‌خواهید تا به راحتی شاخه‌های انگور را بر روی آن قرار دهید. این حلقه شگفت انگیز زیبایی را به خانه‌تان می‌آورد و بعد از چند سال هم واقعا آنتیک و قدیمی خواهد شد!

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید