تعداد شنایی که می‌توانید بروید، از سلامت قلب شما خبر می‌دهد

نوشته شده توسط مامانا پلاس

تعداد شنایی که می‌توانید بروید، از سلامت قلب شما خبر می‌دهد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در مردانی که می‌توانند ۴۰ تعداد شنا یا بیشتر بروند بسیار کمتر از افرادی است که نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

آیا آخرین باری که شنا رفتید در کلاس ورزش بوده است؟

اگر چنین است، وقت آن فرا رسیده تا این کار را انجام دهید، چرا که این تمرین ساده بیشتر از آنچه که فکر کنید به سلامتی شما مربوط می‌شود.

طبق یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله JAMA ، ظرفیت و مقدار شنا رفتن شما تا حد زیادی با کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط دارد – به این معنی که هر چقدر بیشتر بتوانید شنا بروید، احتمال حمله قلبی یا سکته در شما پایین می‌آید.

محققان دریافتند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در مردانی که قادر به انجام تعداد ۴۰ شنا یا بیشتر هستند، در مقایسه با مردانی که نمی‌توانند بیشتر از ۱۰ شنا بروند، تا ۹۶ درصد کاهش می‌یابد.

یک مطالعه در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ ، تعداد ۱۰۴۴ نفر از آتش نشانان مرد را طی یک دوره ۱۰ ساله دنبال کرد. مردان تحت معاینۀ فیزیکی اولیه و دوره‌ای قرار گرفتند که شامل سرعت شنا رفتن و استقامت قلب و عروق (مانند تست تردمیل) بود.

افرادی که کمترین تعداد شنا را در ابتدای فعالیت داشتند، بیشترین میزان مشکلات قلبی عروقی در آنها تشخیص‌ داده شد؛ از طرفی، کسانی که بیشترین شنا را در ابتدای مسابقه انحام دادند، از پایین‌ترین میزان مشکلات قلبی و عروقی برخوردار بودند.

چگونه این یافته‌ها می‌تواند به بهبود سلامت شما کمک کند؟

این مطالعه چندین اقدام عملی را در محیط مراقبت‌های بهداشتی و فراتر از آن پیشنهاد می‌دهد.

اگر این آزمایش یک پیش‌بینی دقیق از نتایج قلبی عروقی باشد، پزشکان می‌توانند یک روش ارزان و آسان برای ارزیابی سلامت بیمار ارائه دهند.

شنا همچنین می‌تواند یک روش آسان برای درک افراد از سلامت قلب و عروق خود باشد.

پزشکان در مورد ارزیابی سلامت قلب و عروق بیشتر به اندازه گیری‌ها (وزن، قد و BMI) توجه دارند و به بیومارکرهای سرم مانند چربی‌های خون و کلسترول متکی هستند.

تست‌های تنفسی قلبی (CRF)، که آزمایش‌های فیزیکی پویای واقعی بدن انسان است، مانند آزمایش تردمیل، به شدت توسط پزشکان نادیده گرفته شده است.

در سال ۲۰۱۶، انجمن قلب آمریکا یک بیانیه علمی منتشر کرد و نتیجه گرفت که CRF باید در آزمایشات بالینی اندازه‌گیری شود. در واقع، پس از دهه‌ها تحقیق، شواهدی را ارائه داده‌اند مبنی بر اینکه CRF می‌تواند اطلاعاتی مستقل از افراد را فراهم کند که در صورت اضافه شدن به آزمایشات سنتی، می‌توان به طور قابل توجهی خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی در افراد را پیش‌بینی کرد.

مشکل آزمایشCRF این است که معمولا گران و وقت گیر است و نیاز به پرسنل خاص دارد. ظرفیت شنا (تعداد شنایی که می‌تانید بروید)، این مشکلات را حل می‌کند چرا که می‌توان به راحتی آن را در مطب دکتر بدون هیچ هزینه ای انجام داد که تنها چند دقیقه طول می‌کشد و نیازی به پرسنل اضافی ندارد.

با اینحال هنوز هشدارهایی در مورد نتایج وجود دارد.

نویسنده مطالعه می‌گوید: این آزمایش را نمی‌توان در عموم مردم بکار برد چرا که شنا رفتن برای آنها سخت است.

این مطالعه بیشتر برای مردانی است که تا حدودی آمادگی جسمانی داشته باشند (برای مثال مردان آتشنشان). افراد زیادی وجود دارند از جمله زنان که نمی‌توانند شنا را انجام دهند، به عنوان مثال، بازوی آنها توانایی ندارد، اما می‌توانند بسیاری از ورزش قلبی عروقی را انجام دهند و آمادگی جسمانی دارند.

در واقع، این که بتوان نتایج شنا رفتن آتش‌نشان‌ها – جمعیتی که احتمالا از نظر جسمانی نسبت به جمعیت عمومی بهتر هستند – را به جمعیت عمومی نیز بسط داد، نیازمند تحقیقات بیشتری است.

انجام این آزمایش برای افرادی که دچار اختلالات جسمی، جراحات یا فقدان قدرت فوقانی بدن و بازو هستند، دشوار است.

برای افراد عادی، می‌توان گفت که اهدافی مانند بهبود ظرفیت هوازی و اصلاح برخی عوامل خطر‌زا (مانند رژیم غذایی) می‌توانند مفید‌تر از تمرکز بر شنا رفتن باشند.

ما توصیه نمی‌کنیم افرادی که تحرک کمی دارند و شنا رفتن برای آنها غیرعادی است یا افرادی که مدت زمان طولانی شنا نرفته‌اند، این آزمایش را انجام دهند. چنین افرادی باید همیشه قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید، با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر این، بر اساس سلامت فرد، قدرت و سابقه تمرینات قبلی، یک مربی ورزشی می‌تواند روش‌های مختلفی را توصیه کند: راه رفتن به جای دویدن یا دوچرخه سواری؛ و همچنین تمرین‌هایی برای افزایش یا کاهش وزن به جای شنا یا بارفیکس رفتن در همان روزهای اول، می‌تواند مفید‌تر باشد.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید