یک تصفیه کننده هوای خانه، که هرکسی می‌تواند بسازد!

نوشته شده توسط مامانا پلاس

کمتر کسی است که این روزها از آلودگی هوا بی‌نصیب مانده باشد! برای رفع آلودگی هوای شهر که نمی‌توانید کاری بکنید، اما برای تصفیه هوای خانه، این وسیله ساده، که هر کسی می‌تواند آن را درست کند، را بسازید!

 

خانه تمام ما پر از گرد و خاک، مواد آلرژی زا و ذرات معلق است، مگر اینکه در جایی واقعا خوش آب و هوا زندگی می‌کنید! این گرد و خاک‌ها به مرور زمان صدمات خبران ناپذیری بر سلامتی ما وارد می‌کنند. از دردهای ساده مثل سر در و سوزش چشم و غیره تا سرطان‌های بدخیم! اگر نگاهی به فروشگاه‌ها بیاندازید متوجه قیمت بالای دستگاه‌های تصفیه هوا می‌شوید. اما چرا خودتان یکی از آنها را با وسایلی بسیار ساده و قیمیتی فوق العاده ارزان در خانه نسازید؟

مرحله اول

به چه وسایلی نیاز داریم؟

– یک لوله PVC به ارتفاع ۳۰ سانتی متر و قطر ۷٫۵ سانتی متر

– یک فن کامپیوتر به قطر ۷٫۵ سانتی متر

– یک آداپتور AC/DC با خروجی DC برابر با خروجی فن

– یک صفحه فیلتر هوای خانه

– کلید کشویی

– گیره شلنگ برای یک لوله ۷٫۵ سانتی متری

– قیچی

– دریلی با چند سرمته

– دستگاه لحیم (هویه) و سیم لحیم

– چسب حرارتی

دست به کار شویم!

مرحله دوم – آماده سازی

با درآوردن دو سوراخ کوچک، به وسیله دریل، برای سیم‌های آداپتور و سیم‌های فن شروع کنید، مطمئن شوید سوراخ‌ها را در نزدیکی نوک لوله درمی‌آورید تا بتوانید فن را در جای مناسب قرار دهید.

در مرحله بعد سوراخی بزرگ تر برای قرار دادن کلید کشویی در لوله ایجاد کنید. این سوراخ را در بین دو سوراخ کوچکتر ایجاد کنید.

مرحله سوم – سر هم کنید

سیم‌های دارای برق منفی را دور هم پیچ دهید و لحیم کنید. سیم‌های مثبت را دور هم بپیچانید و به شاخه کلید لحیم‌شان کنید ( معمولا قسمت مثبت بر روی آداپتور با نواری سفید مشخص شده است)

آداپتور را در بیرون از لوله و به بدنه آن وصل کنید.

اگر نمی‌دانید سیم‌ها را چه طور به هم وصل کنید و تا به حال تجربه‌ای در انجام کارهای برقی نداشته اید، می‌توانید از یک مغازه الکتریکی و یا یکی از دوستان باتجربه‌تان کمک بخواهید.

مرحله چهارم – سر هم کنید

کلید کشویی را به درون سوراخ بزرگ فشار دهید و پیچی درون جای پیچ آن دریل کنید و آن را به بدنه لوله ثابت کنید. سپس به اطراف کلید چسب حرارتی بزنید. چسب را طوری در دور تا دور کلید پخش کنید که تصفیه کننده هوا‌تان حسابی درزگیری شود و حتی سوراخی کوچک هم، در دور کلید، باز نماند.

به همین ترتیب دور تا دور سیم‌هایی که از بدنه به داخل لوله رفته‌اند را هم چسب حرارتی بزنید. چند دقیقه اجازه دهید تا چسب خشک شود.

سپس فن را در بالای لوله قرار دهید. مطمئن شوید آن را در مرکز لوله قرار داده اید و آن را طوری قرار دهید که هوا را به داخل لوله بکشد و از طرف دیگر هوا را پس بدهد. سپس دور تا دور آن را هم با چسب حرارتی خوب مهر و موم کنید و به لوله بچسبانید.

مرحله پنجم – فیلتر را سوار کنید

اگر فیلتر را باز کنید خواهید دید که صفحه بزرگی است. من کمی از آن را بریدم و آن را به صورت مربعی تا کردم. به این صورت فیلتری ۴ لایه و ضخیم به دست می‌آید. این فیلتر را در بالا و در طرف دیگر لوله ( نه آن طرفی که فن را قرار داده اید) قرار دهید و آن را با گیره شلنگ به لوله محکم کنید. تا جایی که می توانید فیلتر را محکم به لوله ببندید. سپس اضافه‌های فیلتر را با قیچی ببرید.

مرحله ششم – کارتان تمام شد!

کلید را بزنید و به صدای لذت بخش تمیز شدن هوای اتاق‌تان گوش بسپارید! صدای دستگاه واقعا کم است و مزاحم کارتان نمی‌شود. آن را در گوشه‌ای از اتاق یا محل کار‌تان قرار دهید و فیلترش را هر ماه، و یا هر وقت که رنگ آن تغییر کرد، عوض کنید.

نکته: اگر تجربه‌ای در انجام کارهای فنی ندارید، از یکی از دوستان‌ با تجربه‌تان در انجام این کار کمک بگیرید تا مطمئن شوید تمام مراحل را درست انجام می‌دهید.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید