۷ باور اشتباه در مورد پوست

نوشته شده توسط مامانا پلاس

۷ باور اشتباه در مورد پوست

تا چه حد درباره پوست و مراقبت از آن اطلاع دارید؟ شاید شگفت زده شوید اگر بدانید تا چه اندازه دانش و باور‌ها درباره نگهداری و مراقبت از پوست می‌تواند غلط باشد.

در ادامه به ۷ باور غلط در مورد پوست اشاره می‌کنیم:

۱- کرم پوست مناسب باعث جوان نگه داشتن پوست شما می‌شود.

صدها درمان برای جوان‌تر ماندن و کندی سرعت پیر شدن پوست وجود دارد. برای کاهش چین و چروک، درمان موضعی با بهترین شواهد پشت آن، اسید رتینوئیک است (مانند Retin-A) . محصولات بی‌شماری وجود دارند که حاوی اسید رتینوئیک هستند، ولی دشوار است که بگوییم کدام یک بهتر از دیگری است. اما بهترین راه برای حفظ چین و چروک استفاده از کرم ضد آفتاب است و دوری از سیگار است.

۲- صابون آنتی باکتریال بهترین صابون برای تمیز نگه داشتن پوست شما است.

به طور عادی بر روی پوست همیشه باکتری وجود دارد و از بین بردن و پاک کردن همه آنها از پوست کاری غیر ممکن است. در حقیقت بیشتر دانشمندان نگران این هستند که استفاده از صاوبون‌های آنتی باکتریال، باکتری‌ها را نسبت به این آنتی بیوتیک‌ها مقاوم‌تر و قوی‌تر می‌کند. صابون‌های آنتی باکتریال لزوما برای استفاده روزانه نیست. برای شستن دست‌ها و جلوگیری از شیوع آلودگی، صابون معمولی کفایت می‌کند.

۳- خوردن شکلات یا غذاهای چرب باعث چرب شدن پوست و جوش زدن می‌شود.

حقیقت این است که ماده چربی به نام “سبیوم”  باعث ایجاد آکنه و جوش می‌شود. این ماده توسط خود پوست ما ساخته و ترشح می‌شود. در واقع هیچ شواهدی وجود ندارد که ماده غذایی خاصی باعث بوجود آمدن آکنه شود.

۴- هرچقدر SPF کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، بهتر است.

بالاتر از یک سطح مشخص، کرم ضد آفتابی که SPF بسیار بالایی دارد دارای مزیت کمتری نسبت به SPF پایین‌تر است. کارشناسان عموما توصیه می‌کنند که از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنند که ۹۷٪ از اشعه UVB را مسدود می‌کند. اگر قصد دارید بیش از دو یا سه ساعت بیرون از خانه باشید مخصوصا اگر هوا آفتابی باشد (برای مثال ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر) بهتر است از کرم با SPF  بالاتر استفاده کنید. اما در بیشتر موارد،SPF  بالاتر ممکن است ارزش اضافی را نداشته باشد.

۵- ویتامین E باعث از بین رفتن زخم‌ها می‌شود

شواهد محدودی وجود دارد که از این ادعا پشتیبانی کند. اگر زخم خاصی بر روی پوستتان دارید که نمایان است با یک دکتر پوست مشورت کنید. گزینه‌های زیادی برای بهبود جای زخم وجود دارد مانند لیزر درمانی

۶- ماساژ سر از ریزش مو و کچلی جلوگیری می‌کند.

هیچ شواهدی وجود ندارد که ماساژ سر از ریزش مو جلوگیری می کند.

۷- برنزه کردن برای پوست مضر است

گذراندن مدت طولانی زیر نور خورشید یا دستگاه سولار می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد به ویژه اگر از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید. خطر ابتلا به سرطان پوست با مدت زمان قرار گرفتن در معرض تابش خورشید و فراوانی آفتاب سوختگی همراه است. برنزه شدن بیش از حد نیز می‌تواند به پوست آسیب برساند و باعث ایجاد چین و چروک پوست شود.

اما تا زمانی که اقدامات احتیاطی را رعایت کنید – مانند استفاده از کرم ضد آفتاب حداقل  SPF 30، استفاده از آن به طور کامل و دوباره اعمال در صورت لزوم، و اجتناب از زمان قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید یا دستگاه سولار – بوجود آمدن یک قهوه‌ای روشن بر روی پوست بدون سوزش نشانه بد و هشدار دهنده‌ای نیست.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید