آیا ماری‌جوانا بر اسپرم‌ها تاثیر می‌گذارد؟

نوشته شده توسط مامانا پلاس

آیا ماری‌جوانا بر اسپرم‌ها تاثیر می‌گذارد؟

شیوه زندگی مدرن ما کاملا متفاوت از نسل‌های گذشته است و اغلب با استرس زیادی همراه است. سوء مصرف مواد مخدر همراه با استرس‌های روزانه، و تاثیرات آن بر بدن ما، شرایط را بسیار بدتر می‌کند. اینها بعضی از دلایل افزایش روزانه ناباروری در مردان است. بیشتر از ۷ درصد مردان در سراسر جهان از مشکلات ناباروری رنج می‌برند.

در جهان غربی، ماری‌جوانا به عنوان یکی از مواد‌های مخدر تفریحی، بالاترین مصرف در مردان را دارد. در میان مردان، ماری‌جوانا معمولا در سنین جوان‌تر استفاده می‌شود. بسیاری از کشورها هنوز مصرف ماری‌جوانا را قانونی نکرده‌اند، گرچه اخیرا در بعضی از کشور‌ها استفاده تفریجی و پزشکی آن قانونی شده است. به دلیل افزایش تدریجی حمایت استفاده از ماری‌جوانا با هدف تفریحی در طول این سال ها، حدود ۱۶٫۵٪ بزرگسالان در ایالات متحده، ماری‌جوانا مصرف می‌کنند. این امر باعث شده است تا دانشمندان به دنبال درک بهتر اثرات سلامتی ماری‌جوانا باشند.

ماری‌جوانا چیست و چگونه کار می‌کند؟

ماری‌جوانا، که به عنوان “کانابیس” یا شاهدانه شناخته می‌شود، یک ماده روانگردان از گیاه شاهدانه است که از آن برای اهداف پزشکی یا تفریحی استفاده می‌شود. مولکول فعال موجود در ماری‌جوانا “دلتا-۹ تتراهیدروکانابیول” نام دارد که به گیرنده‌ها در بیضه و مغز متصل می‌شود.

در گذشته مشخص شده است که ماری‌جوانا سطح هورمون را تغییر می‌دهد، خطر ابتلا به اختلالات روان‌درمانی را افزایش می‌دهد و بر مغز تاثیر می‌گذارد. سوء مصرف ماری‌جوانا نیز یکی از دلایل مشکلات و اختلالات شناختی است. مطالعات اندکی درمورد تأثیر مصرف ماری‌جوانا بر باروری مردان یا تعداد اسپرم‌ها صورت گرفته است. با این حال، شایعات زیادی در مورد کاهش میزان و کیفیت اسپرم ناشی از مصرف ماری‌جوانا وجود دارد.

تحقیق چه می‌گوید؟

مطالعات متناقص زیادی در مورد ناباروری ناشی از ماری‌جوانا در مردان وجود دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که سوء مصرف ماری‌جوانا با کاهش ۲۸ درصدی تعداد اسپرم در ارتباط است و از این رو اشاره کرد که ماری‌جوانا ممکن است تأثیری منفی بر باروری مردان داشته باشد، حتی در مردانی که مشکلات دیگری مربوط به اسپرماتوژنز ندارند.

مطالعه دیگری در مورد اثر استفاده از ماری‌جوانا بر اسپرم، نشان داد که تعداد اسپرم مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا به میزان قابل توجهی کمتر از افرادی بود که مصرف نمی‌کردند. یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا، کاهش هورمون فعال‌سازی اسپرم را تجربه می‌کنند و از این رو احتمال بارور کردن تخمک پایین می‌آید. بسیاری از مطالعات دیگر در مورد همین موضوع، یافته‌های مشابهی را نیز به اشتراک گذاشتند.

با این حال، اخیرا یک مطالعه نشان می‌دهد که فعال شدن گیرنده های CB2 در افرادی که ماری‌جوانا مصرف می‌کنند، در حقیقت می‌تواند به درمان ناباروری در مردان کمک کند، اگرچه تحریک طولانی مدت می‌تواند باعث توقف تولید تستوسترون در بدن شود. مطالعه دیگری نشان داد که در میان مصرف کنندگان ماری‌جوانا، غلظت اسپرم در مقایسه با مردانی که هرگز ماری‌جوانا نکشیده بودند، بالاتر بود. با توجه به این مطالعه، اختلاف تعداد اسپرم بین مصرف‌کنندگان قدیمی و مصرف کنندگان فعلی ماری‌جوانا، زیاد قابل توجه نبود.

چه نتیجه گیری می‌توانیم کنیم؟

این مطالعات متضاد در مورد ارتباط بین استفاده از ماری‌جوانا و تعداد اسپرم، نیاز به تحقیقات جامع تر در مورد این موضوع دارد. بسیاری از این مطالعات چندین محدودیت داشتند. بعضی از این مطالعات بر روی مردانی با مشکلات ناباروری انجام شد و ممکن است این تنایج به طور کامل در مردان بدون مشکلات باروری صدق نکند. افزون بر این، همیشه ممکن است مشارکت‌کنندگان به دلیل اینکه ماری‌جوانا در بسیاری از کشورها قانونی نشده است، اطلاعات و گزارش‌های غلطی از خود بدهند.

برخی محققان نتیجه گرفتند که مصرف کم ماری‌جوانا ممکن است برای تولید اسپرم مفید باشد و باروری را بالا ببرد، در حالی که در سطوح بالاتر، ماری‌جوانا می‌تواند بر تعداد اسپرم‌ها تاثیری برعکس بگذارد و از این رو باعث ناباروری در فرد شود. به عبارت دیگر، اعتدال در این مورد بهترین راه است. با این حال، طبق شواهد حاصل از مطالعات متعدد بر روی هزاران مرد که نشان دهنده اثرات نامطلوب بر روی اسپرم و باروری مردان است، اگر کسی در حال برنامه ریزی برای بارداری است، باید از مصرف آن اجتناب کند.

یافته‌های متناقض نتیجه‌گیری تنها نشان می‌دهد که ما هنوز در مورد اثرات مصرف ماری‌جوانا، مانند اثرات باروری و مسائل سلامتی آن اطلاعات زیادی نداریم. نتایج هر دو طرف باید با احتیاط تفسیر شود و نیاز به تحقیق بیشتری در مورد اثرات سلامتی ماری‌جوانا وجود دارد. تحقیقات مداومی که بتواند به ما در دستیابی به درک بیشتر اثرات آن بر ناباروری مردانه و عوامل مختلفی که باعث هر گونه مشکل شود، کمک کند.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید