ارکیده‌ای سرخ فام

نوشته شده توسط مامانا پلاس

ارکیده “سرخ فام” یا “انسیدیوم” یکی از انواع ارکیده‌ها است. حتما این گیاهان خیال انگیز را می‌شناسید! برای نگهداری آن، چه دلیلی بهتر از گل‌های محشرش می‌خواهید؟!

 

گونه‌های بسیار زیادی از ارکیده انسیدیوم شناخته شده است. از این ارکیده انواع هیبرید زیادی هم تولید شده است.

گونه معمول تر ارکیده انسیدیوم در شرایط خانه به خوبی رشد می‌کند. این ارکیده پیازی دروغین دارد که از به هم پیوستن توده‌ای از ریشه‌های سفید به وجود می‌آید. برگ‌های بزرگ گیاه از همین پیاز دروغین جوانه می‌زنند.

این گیاه یک ویژگی دارد که آن را به انتخابی عالی برای این فصل تبدیل می‌کند! ارکیده انسیدیوم در پاییز گل می‌دهد!

شرایط رشد

– نور

ارکیده انسیدیوم، نسبت به بقیه ارکیده‌ها نور بیشتر، و گاهی حتی مقداری نور مستقیم، را تحمل می‌کند. انسیدیوم می‌تواند نور مستقیم صبح گاهی را تحمل کند و در کل مکانی روشن و خیلی روشن را می‌پسندد!

– آبیاری

در طول فصل رشد، گیاه را روزانه یا یک روز در میان آبیاری کنید. قبل از آبیاری سوراخ‌های زهکش گلدان را چک کنید تا باز و به اندازه باشند. همچنین مطمئن شوید ارکیده‌تان را در خاکی با زهکشی خوب کاشته اید. چون گیاه پیاز دروغینی آبدار و بزرگ و توده‌ای از ریشه‌های به هم پیوسته دارد، به پوسیدگی ریشه بسیار حساس است. اگر مشاهده کردید که پیاز گیاه در حال پوسیدن است، با استفاده از چاقویی استریل آن را ببرید و آبیاری را کاهش دهید.

– دما

 انسیدیوم را می‌توانید در شرایط محیطی مختلفی پیدا کنید از مکان‌های نیمه‌ حاره‌ای و کم آب گرفته تا جنگل‌های خنک و مرطوب. اما گونه‌ای از آن که بیشتر در گلفروشی‌ها دیده می‌شود و گل‌های زرد و پیازی بزرگ دارد، بیشتر به عنوان ارکیده‌ای گرما دوست شناخته می‌شود.

– کود دهی

در طول فصل رشد، گیاه را با کودهای ضعیفی که مخصوص گیاه ارکیده هستند، هر ۲ ماه یک بار تغذیه کنید و یا در ابتدای فصل رشد از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند استفاده کنید. در کل هر چه گیاه بزرگ تر می‌شود، به تغذیه بیشتری هم نیاز دارد.

– خاک

انسیدیوم‌ها به خاکی با زهکشی بسیار خوب که، پایه‌اش پوست خرد شده درختان باشد، نیاز دارند.

– گل دهی

ارکیده انسیدیوم‌ گل‌های باشکوهی دارد. یک گیاه بزرگ و خوب رشد کرده ممکن است ۶ تا ۷ شاخه پر از گل‌های زرد و زیبا تولید کند! نمایش شبیه ابری از پروانه‌های رنگارنگ خواهد شد! اگر چه که انسیدیوم‌ها به خاطر گل‌های زرد رنگ‌شان شناخته شده اند، اما گل‌های این ارکیده، به رنگ‌های دیگر هم یافت می‌شوند. یکی از گونه‌های محبوب انسیدیوم به نام “ارکیده شکلاتی” نامش را از گل‌های قهوه‌ای خود گرفته و دارای رایحه‌ای مانند کاکائو است!

تعویض گلدان و تکثیر

انسیدیوم‌ها دوست دارند در گلدانی نگهداری شوند که اندکی برای‌شان کوچک است! آنها را می‌توان در گلدان‌های سنگی و یا سبد هم کاشت. بسیاری از انسیدیوم‌ها در حالت بلوغ دسته‌ای از پیازهای دروغین یزرگ را به وجود می‌آورند و تبدیل به گیاهی غول آسا می‌شوند! در این هنگام‌ می‌توان گیاه را به چند بوته تقسیم کرد تا اندازه‌اش کوچکتر بماند و قابل کنترل تر شود.

برای تقسیم بوته، صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد و حداقل ۳ پیاز تشکیل داد، زمان تقسیم فرا رسیده است! گیاه را از گلدانش خارج کنید و خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را کمی بتکانید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. اگر فکر می‌کنید به ریشه آسیب می‌زنید، از جدا کردن خاک قدیمی صرف نظر کنید. حالا با احتیاط گیاه را به ۳ یا تعداد بیشتری بوته تقسیم کنید و هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید.

در کل، برای تعویض گلدان، زمانی که به نظرتان رسید گلدان، برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد، آن را عوض کنید.

 

ارکیده‌ای سرخ فام

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید