اریکا پالم

این نام شیک، اسم گیاهی حتی زیباتر از نامش است! نخل اریکا را حتما در جایی دیده‌اید، مطب‌ها، شرکت، خانه و … اما شاید برایتان با بقیه نخل‌ها فرقی نداشته! با این نخل باشکوه آشنا شوید، تا ببینید چه طور از دیگران متمایز می‌شود!

باورش سخت است که این نخل زیبا زمانی در معرض انقراض بوده. امروزه با راه رفتن در خیابان‌های یک شهر استوایی، تعداد زیادی از این گیاهان را می‌بینید که با ظاهری مانند بامبو به شما خیره شده اند! این نخل بدنه‌ای صاف و، گاهی اوقات، به رنگ طلایی دارد و شباهت زیادی به گیاه بامبو دارد.

شاخسارش باریک و پر برگ است، همانند گیاه بامبو!

شرایط رشد

– نور

نخل اریکا به مکانی روشن نیاز دارد و می‌تواند مقداری نور مستقیم را هم تحمل کند.

– آبیاری

مانند خیلی از نخل‌ها، نخل اریکا هم نسبت به آبیاری بیش از حد حساس است و نمی‌تواند خیس بودن مداوم و زیاد خاکش را تحمل کند. پس قبل از آبیاری مجدد گیاه، اجازه دهید خاک گلدان آن تقریبا خشک شود و بعد آن را آبیاری کنید. قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک نماند و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

– خاک

خاکی با پایه پیت و پر از موادی با زهکشی خوب، خاک مناسب برای نخل اریکا است. حتما حواستان به زهکشی خاک باشد و خاکی با زهکشی خوب برای نخل‌تان فراهم کنید و اجازه ندهید گیاه در زیر گلدانی پر از آب بماند.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد، یک یا دو بار، با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. به هیچ وجه اریکا را در طول زمستان تغذیه نکنید.

تکثیر

نخل اریکا از طریق کاشت دانه تکثیر می‌شود. معمولا تعداد زیادی از دانه‌های این گیاه را در یک گلدان کوچک می‌کارند. ممکن است گیاه‌تان دانه تولید نکند، گاهی هم پیدا کردن دانه اریکا در گلفروشی‌ها کار مشکلی است، اما به هر حال اگر آن را پیدا کردید و قصد تکثیر گیاه را دارید، می‌توانید کاشت را شروع کنید!

برای تکثیر گیاه به این روش، یک گلدان با عمق معمولی را با خاک مخصوص جوانه زنی پر کنید. دانه‌های گیاه را در این گلدان بکارید. دانه‌هایی که به رنگ نارنجی هستند، مسن ترند و بیشتر از دانه‌های جوان گیاه، جوانه می‌زنند. گلدان‌های حاوی دانه را در محیطی با گرمای بستری زیاد قرار دهید و رطوبت زیادی برایشان فراهم کنید. در بهترین شرایط، جوانه‌های نخل اریکا بعد از ۶ هفته سر از خاک بیرون می‌آورند. پس صبور باشید و ناامید نشوید.

تعویض گلدان

نخل اریکا گیاهی سریع رشد است و اغلب به صورت دسته‌ای در یک گلدان به فروش می‌رسد. بعد از گذشت مدتی از رشد نخل، خودش هم دسته‌ای دیگر تشکیل می‌دهد. در اکثر موارد، نخل‌های اریکایی که در خانه رشد می‌کنند آنقدر زنده نمی‌مانند که نیاز به تعویض گلدان مکرر داشته باشند. اما اگر شرایط نخل‌تان خوب است و مرتب رشد می‌کند، گلدان آن را یک سال در میان، یا بیشتر، تعویض کنید.

این نکته را هم بدانید که نخل اریکا، در صورتی که گلدان اندکی برایش اندکی کوچک باشد، رشد بهتری دارد.

برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که به نظرتان رسید گلدان، برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. در این هنگام به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از داخل آن در آورید. مواظب باشید در این مرحله آسیبی به ریشه‌های گیاه نرسانید. همچینی دقت کنید گیاه را خیلی عمیق نکارید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدان چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه می‌شود.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید