این لکه‌های سیاه روی گیاه نعنایم چه هستند؟

نوشته شده توسط مامانا پلاس

این لکه‌های سیاه روی گیاه نعنایم چه هستند؟

همه ما می‌دانیم که نعنا گیاه سرسختی است و به این زودی‌ها مشکلی برایش پیش نمی‌آید، اما گاهی حتی گیاهان مقاومی مانند نعنا هم دچار بیماری می‌شوند.

لکه‌های سیاه روی برگ‌های گیاه نعناتان چیزی نیستند جز علائم بیماری قارچی. این لکه‌ها ممکن است به خاطر ابتلای گیاه به بلایت برگ یا زنگ نعنا بر روی نعنا پدید آمده باشند. زمانی که مشاهده کردید برگ‌های نعناتان دارای لکه‌های سیاه شده است مهم‌ترین نکته این است که سریع عمل کنید تا از گسترش بیشتر و وخیم شدن بیماری گیاه و انتقال آن به گیاهان دیگر جلوگیری کنید.

همانطور که همیشه گفتیم یکی از بهترین راه‌های مبارزه با بیماری‌ها پیشگیری از به وجود آمدن آنها است و چه پیشگیری بهتر از نگهداری درست از گیاه و فراهم کردن نیازهایش. در زیر اساسی‌ترین نیازهای گیاه نعنا را بررسی می‌کنیم:

نعنا تا حدی سایه را تحمل می‌کند اما برای رشد خوب به حداقل ۳ تا ۴ ساعت آفتاب مستقیم نیاز دارد. مکانی را برای گذاشتن گلدان نعنا انتخاب کنید که علاوه بر داشتن آفتاب مستقیم در چند ساعت از روز، گردش هوای خوبی هم داشته باشد. گلدان را نزدیک پنجره یا در بگذارید و یا در صورت داشتن، در بالکن قرار دهید که مکانی عالی برای پرورش نعناهایتان است.

محیط‌های کشت غیر خاکی بهترین گزینه برای پرورش نعنا هستند. شما می‌توانید آن را خودتان بسازید! ۴ یا ۶ قسمت پیت ماس را با ۱ قسمت پرلیت و ۱ قسمت ورمیکولیت مخلوط کنید. اگر می‌خواهید خاک را قوی تر کنید با استفاده از کودهای مایع موجود در بازار آن را کوددهی کنید؛ و یا ۱ قسمت پیت ماس یا کوکوپیت را با ۱ قسمت پرلیت (در صورت پیدا نکردن پرلیت شن هم گزینه خوبی است) و یک قسمت کمپوست و ۱ قسمت خاک استرلیزه باغبانی مخلوط کنید. سبزیجات را نباید بیش از حد کوددهی کرد چرا که طعم و مزه شان عوض می‌شود. نعنا را هر از گاهی با استفاده از کودهای دارای تمام عناصر و قابل حل در آب کوددهی کنید. هم چنین می‌توانید سطح گلدان را با استفاده از کمپوست مالچ پاشی کنید.

نعنا خاک مرطوب را دوست دارد اما به خاطر داشته باشید “خاک مرطوب” نه بیش از حد خیس! در مورد آبیاری نعنا باید دقت کنید (به خصوص در زمستان). گیاه را ۲ با در روز آبیاری نکنید (مگر اینکه هوا خیلی گرم باشد و در طول یک روز آب خاک خشک شود). تنها کاری که باید بکنید این است که آن را در هر بار، خوب آبیاری کنید و حواستان باشد خاک اندکی مرطوب باشد. همین!

نعنا هوای متعادل را می‌پسندد و از سرما خوشش نمی‌آید! پس آن را از معرض هوا یا بادهای سرد دور نگه دارید. اگر در محلی با آب و هوای گرم و خشک زندگی می‌کنید نعناهاتان را از معرض هوای گرم دور نگه دارید و آبیاری را هم منظم تر کنید. دمای داخل خانه باید بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد در روز و ۱۳ تا ۱۵ درجه سانتی گراد در شب باشد.

حالا که با روش صحیح نگهداری از نعنا آشنا شدید به سراغ بیماری‌های قارچی می‌رویم که علائم آنها ایجاد لکه‌های سیاه بر روی برگ است:

بلایت برگ

بلایت برگ زمانی نعنا را درگیر می‌کند که گیاه به علت دیگری ضعیف شده باشد، اکثرا نعنا بعد از ابتلا به بیماری زنگ (که آن هم یک بیماری قارچی است) به بلایت برگ مبتلا می‌شود. با اینکه بیماری معمولی نیست اما بد نیست علائمش را بدانید. بلایت برگ باعث سیاه شدن برگ‌ها و افتادن آنها قبل از بالغ شدن‌شان می‌شود. نعنای‌تان ممکن است هر زمانی به این بیماری دچار شود اما قارچ مولد بیماری بیشتر در هوای سرد و خفه زمستان، یا پاییز سرد و مرطوب و یا بهار به گیاه حمله می‌کند.

زنگ نعنا

احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر از بلایت برگ است. این گیاه نعنا را ضعیف می‌کند و اگر نادیده گرفته شود مقدمات حمله بلایت برگ را فراهم می‌کند. نشانه‌های زنگ نعنا در ابتدا به صورت نقاط نارنجی و در اواخر بهار یا تابستان بر روی برگ ظاهر می‌شوند. در اواخر تابستان زنگ نعنا به رنگ زرد درمی‌آید و در پاییز نقاط سیاه رنگ می‌شوند. این نقاط سیاه در واقع اسپورهای قارچ مولد بیماری زنگ نعنا است.

گیاهان بیمار را دور بیاندازید

اگر بیماری زنگ نعنا در گیاه‌تان پیشرفت زیادی کرده، به سرعت گیاه را از خاک درآورید و آن را دور بیاندازید. بهتر است قبل از اینکه لکه‌های روی برگ به رنگ سیاه درآیند این کار را کنید. اما حتی بعد از این مرحله هم می‌توانید با دور انداختن گیاهان بیمار از شیوع بیماری جلوگیری کنید. اگر متوجه نشانه‌های اولیه بیماری زنگ در دیگر گیاهان نعناتان شدید، برگ‌های آلوده را از گیاه جدا کنید. گیاهان نعنایی که به بیماری بلایت مبتلا شده اند هم باید دور انداخته شوند چرا که درمانی برایش نیست.

وسایل‌تان را تمیز نگه دارید

زمانی که برخی از نعناهاتان به بیماری زنگ یا بلایت مبتلا شده اند باید وسایل باغبانی که برای آنها استفاده می‌کنید را مرتبا ضدعفونی کنید تا گیاهان سالم‌تان مبتلا نشوند. ظرفی را با ۱ قسمت الکل طبی و ۱ قسمت آب پر کنید و وسایل هرس یا دیگر وسایل باغبانی‌تان را در آن فرو ببرید تا ضد عفونی شوند، حتی دستان‌تان را هم در این محلول فرو کرده و آنها را هم تمیز کنید.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید