با این ترفند‌ها پلاستیک را از زندگی حذف کنید

نوشته شده توسط مامانا پلاس

مجله مدوپیا: فکر می‌کنید که زندگی بدون پلاستیک ممکن باشد؟ یا حداقل با مقدار کم‌تری از آن؟ نگاهی به این لیست که توصیه‌هایی پیرامون حذف، جایگزین کردن و به طور کلی کاهش پلاستیک در زندگی روزمره است بیاندازید.

چندتا از آن‌ها را که به نظر شما عملی است انتخاب کنید و خواهید دید که تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. هیچ‌کس نمی‌تواند همه را با هم انجام دهد. اما می‌توانیم همه با هم، شده یکی از آن‌ها را شروع کنیم.

کیسه می‌تواند از هر نوعی که برای شما کارآیی دارد باشد. برخی از کیسه‌ی پارچه‌ای استفاده می‌کنند. بعضی دیگر کوله‌پشتی را ترجیح می‌دهند. آیا اغلب کیسه‌ی خرید خود را فراموش می‌کنید؟ اگر ماشین دارید آن‌ را داخل ماشین بگذارید تا یادتان بماند و یک چیز دیگر اینکه کیسه فقط برای خرید سوپرمارکت نیست برای هر خریدی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید از لوازم الکترونیکی گرفته تا لباس.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

نه تنها در این بطری‌ها از پلاستیک استفاده می‌شود، بلکه برای تهیه‌ی آن‌ها از منابع بسیار زیادی استفاده می‌شود و بسیاری از برندهای آب‌ معدنی تنها آب فیلتر شده هستند. یک بطری یا لیوان استیل بخرید و قبل از ترک خانه آن را با آب شیر پر کنید و هر جایی که نیاز شد دوباره پرش کنید. بطری‌های پلاستیک فشرده و آلومینیوم پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا پلاستیک مواد شیمیایی را وارد آب می‌کند. بطری آلومینیومی از رزین اپوکسی ساخته شده که در بعضی موارد وارد آب می‌شوند.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

وقتی غذا می‌گیرید، درخواست کنید تا آن را به جای ظرف یکبار مصرف، داخل ظرف شما بریزد. همچنین از آن برای بردن غذا به محل کارتان استفاده کنید. همین یک کار ساده باعث می‌شود که در طولانی مدت چندین کیلو از پلاستیک تولیدیتان را کاهش دهید.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

به جای نگه‌داری بستنی در فریزر در ظروف و پوشش پلاستیکی، گهگاهی بیرون از خانه بستنی قیفی بخورید، این هم برای سلامتتات بهتر است و هم مصرف پلاستیک را کاهش می‌دهد. اما بستنی قیفی هیچ دورریزی ندارد.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

به جا آن میوه‌ی تازه بخرید. این کار نیاز به بطری‌های یکبار مصرف را چه شیشه‌ای و چه پلاستیکی کاهش می‌دهد.

چون این مواد غذایی در کیسه‌ی خرید له می‌شوند مجبوریم با ظرف پلاستیکی خریداری و حملشان کنیم. بعد از هر بار خرید ظرف را به میوه‌فروشی برگردانید تا دوباره پر شود و مورد استفاده قرار گیرد.

این مواد شامل برنج، حبوبات، آجیل، گرانول، بعضی از شکلات‌ها، روغن، سبزی، چای و قهوه است. می‌توانید برای خرید این مواد با خود ظروف شیشه‌ای و کیسه ببرید و پر کنید. این کار نه تنها به کاهش مصرف پلاستیک کمک می‌کند، بلکه خیلی هم صرفه‌ی اقتصادی بیشتری دارد.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

مکان‌های بسیاری، لبنیات محلی در ظروف شیشه‌ای می‌فروشند. متاسفانه برخی از این شیشه‌ها درِ پلاستیکی دارند، اما باز هم به بطری‌های پلاستیکی ارجح‌اند.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

از شامپو، صابون و لوسیون مسافرتی که هتل در اختیارتان می‌گذارد استفاده نکنید. مجانی بودنشان دلیل خوبی برای استفاده از آن‌ها نیست. قبل از سفر ظروف کوچکی را با لوازم بهداشتی مورد نیازتان پر کنید.

بسیاری از لباس‌ها امروزه از مواد مصنوعی مانند پلی اتیلن، نایلون و غیره ساخته می‌شوند. هنگام خرید لباس دنبال آن‌هایی باشید که از مواد طبیعی ساخته شده‌اند.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

آیا می‌دانستید که تقریبا همه ادامس‌ها پلاستیک دارند؟ بله واقعیت دارد. وقتی ادامس می‌جوید در حال جویدن پلاستیک هم هستید. اما آدامس‌هایی هم وجود دارند که بدون پلاستیک باشند.

این بسته‌بندی‌ها اصولا لازم نیستند. واقعا چه اشکالی دارد که بروکلی با سیب کنار هم در کیسه‌ خریدمان باشند؟ یا فکرمی‌کنید خریدها در طول راه کثیف می‌شوند؟ این محصولات در گل و خاک رشد می‌کنند و ما در هر صورت آن‌ها را می‌شوییم. در فروشگاه این مواد را مستقیما درون سبد خرید و بعد درون کیسه‌مان بگذاریم.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

آیا می‌دانستید که در برخی شوینده‌های صورت و لوازم بهداشتی دیگر پلاستیک وجود دارد؟ از هر چیزی که در مواد تشکیل‌دهنده‌‍اش “پلی‌اتیلن” دارد پرهیز کنید.

ماست درست کردن راحت‌تر از چیزیست که به نظر می‌رسد، تنها چیزی که نیاز دارید یک ظرف، دماسنج، شیر و مقداری ماست است. شاید به نظر بی‌ربط بیاید، اما با این کار هم ظروف یک بار مصرف کمتری تولید می‌کنید و هم در پروسه‌ی تولید ماست به روش صنعتی (که مقدار زیادی مواد شیمیایی و پلاستیکی در آن مصرف می‌شود) شرکت نمی‌کنید.

پلاستیک را از زندگی حذف کنید!

منبع : برترینها

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید