به فکر بالکن هم باشید!

نوشته شده توسط مامانا پلاس

به فکر بالکن هم باشید!

این درست که الان هوا سرد است، اما می‌توان “ماندویلا” یا “دیپلادنیا” را در گلدان درون خانه کاشت و بعدا به بالکن یا حیاط منتقل کرد. اصرار ما برای کاشتش، به خاطر گل‌های شگفت انگیز گیاه است!

در واقع نام گیاه دیپلادنیا است و از خانواده ماندویلا است. اما اکثر این دو گیاه را به خاطر شباهت زیادشان با هم اشتباه می‌گیرند. با وجود تمام شباهت‌هایی که دارند، برگ‌های دیپلادنیا کوچک تر است و گیاه بیشتر به صورت یک بوته رشد می‌کند. به هر حال شما هر کدام از این دو را که دیدید تهیه کنید، چرا که هر دو بسیار زیبا هستند و نیازهایشان هم تقریبا یکی است. این گیاه باشکوه رونده در اوج محبوبیت است و می‌توان آن را در گلدانی مخلوط با دیگر گل‌ها و گیاهان، در سبدها و گلدان‌های آویز و یا در گلدانی به صورت تنها کاشت.

دیپلادنیا برای افرادی که می‌خواهند گیاهی گلدار در بالکن داشته باشند عالی است، چرا که کاشت و نگهداری از آن آسان است و تمام فصل گل دارد!

شرایط رشد

– نور

این گیاه بهترین رشد را در آفتاب کامل و مستقیم دارد اما تا حدودی می‌تواند سایه را هم تحمل کند. یکی از خوبی‌های کاشت دیپلادنیا در گلدان قابلیت حمل و جا به جایی گیاه است. اگر در منطقه‌ای بسیار گرم زندگی می‌کنید، گیاه را در وسط روز به مکان سایه داری منتقل کنید.

– آبیاری

بر خلاف اکثر گیاهان گلدار، دیپلادنیا می‌تواند شرایط خشک را تحمل کند و همچنان به گلدهی ادامه دهد. با وجود این بهتر است که خاک گیاه را همواره مرطوب نگه دارید اما از خیس ماندن خاک گلدان گیاه جلوگیری کنید. در هنگام آبیاری، آب را آرام آرام به گیاه بدهید تا خاک فرصت جذب آن را داشته باشد.

قبل از آبیاری از بزرگ و به انداهز کافی بودن سوراخ‌های زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید.

– زمستان گذرانی

اگر در مکانی با زمستان‌های سرد زندگی می‌کنید، می‌توانید گیاه را در فصل زمستان به داخل خانه بیاورید. گیاه را عصر هنگام، موقعی که دمای هوا هنوز خیلی کم نشده به درون خانه بیاورید. در درون خانه دیپلادنیا را در مکانی با بیشترین مقدار آفتاب قرار دهید. دیپلادنیا از هوای سرد خوشش نمی‌آید پس گیاه را از بادهای سرد و خشک دور نکه دارید. اگر گیاه در فصل زمستان مقداری برگ ریزی داشت و یا گل نداد ناراحت نباشید، این حالت طبیعی است. اگر چه گیاه در فصل زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد، اما وسایل گرمایشی موجود در خانه می‌تواند هوا را گرم و خشک کند و رطوبت خاک گیاه را بگیرد. در هر صورت بهتر است در فصل زمستان خاک دیپلادنیا را اندکی خشک نگه دارید تا خیس. اما اجازه ندهید خاک کاملا خشک شود و قبل از آن آبیاری را انجام دهید. با شروع فصل بهار می‌توانید کود دهی و آبیاری را به طبق روال انجام دهید. زمانی که دمای شب‌ها هم به گرم تر شد، گیاه را به بیرون از خانه متقل کنید.

– خاک

از خاکی غنی و با کیفیت برای کاشت دیپلادنیا استفاده کنید.

– کود دهی

در طول فصل رشد گیاه را با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. در زمستان به گیاه کود ندهید.

تکثیر

دپیلادنیا به وسیله قلمه ساقه تکثیر می‌شود. قلمه گیری را در بهار یا اواسط تابستان انجام دهید و برای افزایش شانس، قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی بگذارید. ریشه دار شدن قلمه‌ها ۵ تا ۸ هفته زمان می‌برد پس صبور باشید. قلمه‌ها را بعد از کاشت در محیطی مرطوب قرار دهید.

تعویض گلدان

برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که به نظرتان رسید گلدان، برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید