در بهار امسال گلدان‌هاتان را بهاری کنید

نوشته شده توسط مامانا پلاس

در بهار امسال گلدان‌هاتان را بهاری کنید

یکی از نشانه‌های بهار گیاهان رنگارنگی است که در این فصل زینت بخش هر خانه‌ای می‌شوند. اگر می‌خواهید بهار را بیشتر در خانه احساس کنید، از این خلاقیت غافل نشوید.

همانطور که گفتیم این گیاهان رنگارنگ خانه را جلوه می‌بخشند، اما اگر گلدان آنها با دکور خانه‌مان جور درنیامد چه؟ نگران نباشید حل کردن این قسمت آسان است. با مقداری ذوق، اندکی صبر و چند قوطی رنگ کاردستی مشکل حل می‌شود! این همه کاری است که باید انجام دهید!

یکی از خوبی‌های این خلاقیت آن است که می‌توان بچه‌ها را هم در آن دخیل کرد و از آن یک روز شاد ساخت.

به چه وسایلی نیاز داریم؟

– گلدان سفالی (همه گلفروشی‌ها این گلدان‌ها را به قیمتی عالی می‌فروشند)

– رنگ کاردستی (یا هر رنگ ضد آب دیگری)

– نوار چسب

– کش پول

– برس رنگ

– برس فومی

– گیاه!

دست به کار شوید!

مرحله اول – طرح‌تان را مشخص کنید

اینکه بدون هیچ برنامه‌ای قلمو به دست بگیرید و شروع به رنگ کردن گلدان کنید کار عاقلانه‌ای نیست! بهتر است قبل از رنگ کردن طرحی که می‌خواهید روی گلدان بکشید را مشخص کنید و بدانید روی هر گلدان چه طرح و الگویی می‌خواهید. همچنین در نظر داشته باشید هر چه کار را تمیز تر انجام دهید ظاهر آن شیک تر خواهد شد.

از آنجایی که من تصمیم گرفتم روی گلدانم خطوط منظمی بکشم از کش پول یا نوار چسب برای تمیز درآمدن کار استفاده کردم.

اگر نقاش ماهری هستید می‌توانید بدون استفاده از کمک این وسایل خودتان خطوطی صاف روی گلدان ایجاد کنید.

مرحله دوم – کش‌ها را دور گلدان قرار دهید و رنگ کنید

دو کش را به فاصله دلخواه از هم دور گلدان قرار دهید و حد فاصل آنها را رنگ کنید. سعی کنید رنگی که استفاده می‌کنید و طرحی که روی گلدان می‌کشید با کل دکور خانه‌تان همخوانی داشته باشد. چند نکته برای رنگ زدن:

– اگر از رنگ‌های کم رنگ استفاده می‌کنید ممکن است مجبور شوید گلدان را چند دست رنگ کنید.

– برای ایجاد خطوط نازک روی گلدان از قلموی نقاشی استفاده کنید. برای سطوح بزرگ تر از برس فومی استفاده کنید.

– وقتی از کش پول یا نوار چسب استفاده می‌کنید آنها را قبل از اینکه رنگ‌تان خشک شود از روی گلدان بردارید. اگر بعد از خشک شدن رنگ آنها را بردارید ممکن است قطعات کوچکی از رنگ را با خود بردارند.

– به جای برداشتن کش پول از دور گلدان، آن را با قیچی ببرید.

مرحله سوم – اجازه دهید رنگ خشک شود

خیلی طول نمی‌کشد که رنگ‌تان خشک شود. اگر از رنگ کاردستی استفاده کرده اید این رنگ خیلی زود خشک می‌شود. اگر می‌خواهید گلدان را چند لایه رنگ کنید، ابتدا اجازه دهید لایه قبلی خشک شود و سپس لایه رنگ بعدی را روی آن بزنید. سعی کنید از رنگ‌های متضاد با هم استفاده کنید و یا دست کم از ترکیب رنگ‌های روشن و تیره. اگر می‌خواهید یک رنگ روشن و یک رنگ تیره را به طور متناوب در کنار هم بزنید، ابتدا رنگ روشن را بزنید و سپس رنگ تیره را در ردیف کناری بزنید.

مرحله چهارم – گیاهان‌تان را اضافه کنید

دو راه برای انجام این کار دارید. یکی آنکه گیاه را مستقیما درون گلدان بکارید. در این صورت بهتر است درون گلدان را با ماده‌ای ضد آب عایق بندی کنید وگرنه گلدان سفالی‌تان مقداری از رطوبت را جذب می‌کند و خراب می‌شود. حتما در زیر گلدان‌ها یک زیر گلدانی قرار دهید تا آب اضافی درون آن بزیرد و خانه‌تان کثیف نشود.

راه دوم آن است که گیاه را درون گلدان پلاستیکی خودش نگه دارید و آنها را با همان گلدان درون گلدان سفالی بگذارید. در این مورد می‌توانید گیاه را در هنگام آبیاری از گلدان سفالی بیرون آورید و بعد از آبیاری و خارج شدن آب اضافه دوباره آن را درون گلدان بگذارید. به این ترتیب خانه‌تان کثیف نمی‌شود و نیازی هم به عایق کردن گلدان ندارید. در کل بهتر است گیاهانی مانند ساکولنت یا کاکتوس را درون این گلدان‌ها قرار دهید چرا که آنها آبیاری کمتری نیاز دارند.

از گلدان‌های زیبا‌تان لذت ببرید! آنها هر اتاقی را سرحال می‌کنند.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید