فوت وفن پرورش کاکتوس‌های جنگلی

در پست قبلی بخش طبیعت روش صحیح پرورش کاکتوس‌های بیابانی را آموزش دادیم. برای اینکه در نگهداری از همه کاکتوس‌ها مهارت پیدا کنید، باید روش پرورش کاکتوس‌ها جنگی را هم بدانید. پس با ما همراه باشید!

 

ممکن است با شنیدن نام کاکتوس‌های جنگلی تعجب کنید! اکثر ما فکر می‌کنیم همه کاکتوس‌ها در مناطق بیابانی و بی‌آب و علف رشد می‌کنند، اما این طور نیست. بسیاری از کاکتوس‌ها در مناطق استوایی و نیمه حاره‌ای زندگی می‌کنند که به آنها کاکتوس‌های جنگلی گفته می‌شود.

این کاکتوس‌ها گاهی به صورت انگلی بر روی درختان زندگی می‌کنند. یکی از معروف ترین کاکتوس‌های جنگلی، کاکتوس کریسمس است که بومی برزیل است. امروز این کاکتوس زیبا در همه جای دنیا یافت می‌شود و با گل‌های صورتی، قرمز، بنفش و حتی زرد خود زینت بخش هر خانه‌ای است.

در اینجا شما را با اساسی ترین نیازهای کاکتوس‌های جنگلی آشنا می‌کنیم.

– نور

این کاکتوس‌ها مکانی روشن را دوست دارند اما آفتاب مستقیم را تحمل نمی کنند. می‌توانید در طول فصل تابستان آنها را به بیرون از خانه منتقل کنید.

– دما

کاکتوس‌های جنگلی در طول فصل رشدشان دامنه‌های دمایی مختلفی را تحمل می‌کنند. در طول فصل زمستان، به مکانی با دمای خنک تر نیاز دارند.

– آبیاری

در طول فصل تابستان، آنها را مانند یک گیاه خانگی عادی آبیاری کنید تا غنچه‌ها تشکیل شوند! در فصل زمستان آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گیاه خشک شد. قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند.

– خاک و تعویض گلدان

برای پرورش کاکتوس‌های جنگلی از خاک کاکتوس‌های معمولی که در بازار موجود است استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید خاکی که تهیه کرده اید زهکشی خوبی ندارد، مقداری پرلیت و شن به آن اضافه کنید تا علاوه بر زهکشی، اکسیژن رسانی‌ آن هم بهبود یابد.

چند وقت یک بار سوراخ‌های زهکش گلدان را بررسی کنید تا گرفته نشده باشند. اگر فکر می‌کنید که سوراخ‌ها به اندازه کافی نیستند، با استفاده از دریل یا میخ چند سوراخ دیگر هم برای گلدان ایجاد کنید.

برای تعویض گلدان زمانی وارد عمل شوید که به نظرتان رسید گیاه به اندازه کافی رشد کرده است. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید. در این هنگام ریشه‌های پوسیده کاکتوس را هم از آن جدا کنید. به گیاه‌تان قارچ کش بزنید و آن را در گلدانی اندکی بزرگ تر از گلدان قبلی‌اش بکارید.

– کود دهی

در طول فصل رشد گیاه را با کودهای استاندارد مخصوص کاکتوس تغذیه کنید. کود دهی را در فصل زمستان کاهش دهید.

– مشکلات رایج

این کاکتوس هم مانند کاکتوس‌های بیابانی، به آبیاری بیش از حد حساس است، پس گیاه را در دوره استراحتش در فصل زمستان، بیش از حد آبیاری نکنید. در غیر این صورت کاکتوس‌تان دچار پوسیدگی می‌شود و می‌گندد. چند وقت یک بار گیاه را برای دیدن نشانه‌های پوسیدگی در آن بررسی کنید. به این ترتیب با دیدن اولین علائم بیماری آن را تشخیص می‌دهید و کاکتوس‌تان را نجات می دهید. اگر بیماری را زمانی تشخیص دهید که پیشرفت زیادی کرده باشد، ممکن است مجبور شوید تمام گیاه را دور بیاندازید. کاکتوس‌های پوسیده را از خاک خارج کنید، قسمت پوسیده آنها را ببرید و به کل گیاه قارچ کش بزنید. خوشبختانه این کاکتوس‌ها به راحتی دوباره ریشه می‌زنند.

یکی دیگر از مشکلات رایج این کاکتوس‌ها عدم گل دهی است. این مسئله معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که گیاه دوره استراحت کمی داشته باشد. گاهی هم این مسئله به دلیل بیرون نبردن گیاه در فصل تابستان رخ می دهد. گاهی هم به خاطر هر دوی این موارد!

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید