فوت و فن پرورش کورئوپسیس

نوشته شده توسط مامانا پلاس

فوت و فن پرورش کورئوپسیس

اشرفی پرپر، شاه اشرفی، کورئوپسیس و ستاره‌ای همه نام این گیاه زیبا است که امروز پرورشش را یاد می‌گیریم. اگر به دنبال گیاهی جان سخت ، مقاوم به خشکی و با گل‌هایی فراوان می‌گردید، کورئوپسیس همان چیزی است که لازم دارید.

این گیاه زیبا با گلبرگ‌های کنگره‌ای خود می‌تواند هر جایی را زیبا کند، چه درون یک گلدان باشد و چه در حاشیه باغچه و باغ. کاشت کورئوپسیس راهی عالی برای کشاندن پرنده‌ها به باغچه و بالکن‌تان هم هست چرا که آنها دوست دارند در پاییز و زمستان از بذرهای گیاه تغذیه کنند. همچنین زنبورها و پروانه‌ها هم به کورئوپسیس جذب می‌شوند. رنگ گل‌های این گیاه از زرد روشن تا نارنجی و صورتی تا قرمز متفاوت است. سرعت رشد گیاه متوسط است و پیکری قائم دارد. اگر دانه گیاه را تهیه کرده اید می‌توانید آن را از بهار تا پاییز بکارید. اکثر گونه‌های کورئوپسیس در اوایل تابستان گلدهی را شروع می‌کنند و تا پاییز ادامه می‌دهند. این گیاه چند ساله است تا مدتی طولانی باغچه یا بالکن‌تان را زیبا می‌کند.

شرایط نگهداری

– نور

کورئوپسیس آفتاب مستقیم را دوست دارد اما می‌توان آن را در مکانی با اندکی سایه هم کاشت. اگر سایه بیشتر باشد ممکن است گیاهان دراز و لاغر شوند اما به مرور به شرایط عادت می‌کنند. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای گرم و خشک زندگی می‌کنید ممکن است گیاه‌تان حتی مقداری سایه در ساعات ظهر را ترجیح دهد.

– آبیاری

زمانی که کورئوپسیس‌تان را تازه کاشته اید آن را به طور منظم آبیاری کنید تا در خاکش مستقر شود. بعد از آن گیاه می‌تواند خشکی را به خوبی تحمل کند. حداقل یک بار در هفته گیاه را عمیقا آبیاری کنید تا به رشد ریشه‌های جدید کمک کنید. خاک باید در عمق ۳ سانتی متری از سطح مرطوب باشد. اگر بتوانید گیاه را صبح زود آبیاری کنید بهترین نتیجه را خواهید گرفت چرا که برگ‌های هم وقت دارند در طول روز خشک شوند.

– دما

کورئوپسیس هوای گرم و خشک را دوست دارد. البته اگر هر از گاهی هوا مرطوب شود هم گیاه می‌تواند آن را تحمل کند.

– خاک

اکثر گونه‌های این گیاه سختگیر نیستند و به کیفیت خاک یا پی اچ آن ایرادی نمی‌گیرند. آنها خاکی با زهکشی خوب را دوست دارند و برخی از گونه‌ها حتی خاک‌های خشک و صخره‌ای را هم تحمل می‌کنند. خاک‌های سنگین و همیشه مرطوب می‌توانند در زمستان مشکلاتی را برای گونه‌هایی که به صورت دسته‌ای رشد می‌کنند به وجود بیاورند. در این شرایط مخلوط کردن خاک با کمپوست می‌تواند راهگشا باشد.

– کود دهی

کود دهی برای کورئوپسیس گزینه‌ای ضروری نیست و در حقیقت کود دهی زیاد می‌تواند میزان گلدهی آن را کم کند. اگر خاکی که گیاه را در آن کاشته اید خاک خوبی است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر سال بهار مقداری کمپوست به خاک اضافه کنید، همین!

تکثیر

اگرچه این کورئوپسیس گیاهی جان سخت است اما بیشتر از ۳ تا ۵ سال عمر نمی‌کند. کم شدن تعداد گل‌ها نشان دهنده این است که یا باید گیاه را تقسیم بوته کنید و یا آن را بیرون بیاندازید و گیاهی جدید با استفاده از بذرهای آن بکارید. اگر گیاه ضعیف به نظر می‌رسد هم آن را تقسیم بوته کنید. می‌توانید این کار را در بهار یا اوایل پاییز انجام دهید.

برای تکثیر به روش تقسیم بوته، اگر گیاه را در گلدان کاشته اید به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. اگر گیاه را در خاک باغچه کاشته اید آن را به کمک بیلچه از خاک خارج کنید، طوری که ریشه‌هایش آسیب نبینند. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله هم به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به ۲ یا چند بوته تقسیم کنید و هر بوته را در جایی دیگر به صورت جداگانه بکارید. تا زمانی که گیاهان جدید در جایشان مستقر شوند و به شرایط عادت کنند به طور منظم آبیاری‌شان کنید، ممکن است چندین هفته طول بکشد.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید