قبل از خواب SMS نزنيد

نوشته شده توسط مامانا پلاس

محققان بنياد ملي خواب آمريکا در تازه ترين تحقيقات خود نشان دادند که علاوه بر تلويزيون ، رايانه و تلفن هاي همراه نيز موجب بي خوابي مي شوند. اين بنياد با بررسي هزار و 508 فرد بين 13 تا 64 سال کشف کردند که 43 درصد از آمريکايي ها شب ها بد مي خوابند و 63 درصد نيز معتقدند که به اندازه کافي نمي خوابند.

15 درصد از کساني که بين 19 تا 64 سال دارند و 5 درصد از کساني که بين 13 تا 18 سال دارند کمتر از 6 ساعت در شب مي خوابند.

تقريبا تمام مصاحبه شوندگان (95 درصد) اظهار داشتند که پيش از خواب از يک دستگاه فناورانه استفاده مي کنند که اين دستگاه مي تواند تلويزيون، رايانه، کنسول بازي هاي ويديويي و يا يک تلفن همراه باشد.

اين تحقيقات نشان مي دهد که تمايل به استفاده از تلويزيون به نسبت سن متغير است. به طوريکه 67 درصد از افراد بين 46 تا 64 سال شب ها تلويزيون تماشا مي کنند درحاليکه اين رقم در بين افراد 13 تا 18 سال تنها 49 درصد است.

اين محققان در اين خصوص توضيح دادند:«استفاده از نور مصنوعي در ساعات بين غروب تا قبل از خواب موجب توقف ترشح ملاتونين، هورمون خواب مي شود به اين ترتيب ريتمهاي شبانه روز به ميزان يکساعت و يا بيشتر تغيير مي کند و باعث مي شود فرد دشوارتر به خواب برود».

به گفته اين پژوهشگران، تماشاي تلويزيون نسبت به استفاده از يک بازي ويديويي و يا جستجو در اينترنت خطرات کمتري دارد به طوريکه 61 درصد از کساني که قبل از خواب از رايانه استفاده مي کنند بسيار بد مي خوابند.

بر پايه اين تحقيقات ، حتي ارسال اس ام اس پيش از بستن چشم ها نيز موجب مي شود که خواب کوتاه تر شود. اين پژوهش نشان مي دهد که 42 درصد از افراد بين 19 تا 29 سال و 56 درصد از افراد 13 تا 18 سال پيش از خواب «اس. ام. اس» ارسال مي کنند.

نتايج اين بررسي ها حاکي از آن است که نوجوانان امروز به خاطر استفاده از ابزارهاي فناورانه به طور متوسط 7 ساعت و 26 دقيقه مي خوابند درحالي که 9 ساعت و 15 دقيقه خواب براي اين گروه سني توصيه مي شود.

تمام اين موارد عواقبي بر روي خلق و خو، سلامت و بازده کاري فرد در طول روز برجاي مي گذارند.

منبع : مهر نیوز

منبع : برترینها

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید