موسیقی‌های دلنشین برای شب یلدا

نوشته شده توسط مامانا پلاس

روزنامه خراسان: فردا، آخرین روز و شب فصل پاییز، اولین شب زمستان، شب یلداست. طولانی‌ترین شب سال که بهانه‌ای است برای با هم بودن، شادی و خاطره‌سازی. شبی که بیشترمان تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی برای ترتیب دادنِ دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه، از آن یک شب خاص بسازیم. بعضی‌هایمان در خانه بزرگ ترهای فامیل جمع می‌شویم، برخی ترجیح می‌دهیم همراه با رفقا در برنامه شب‌چله‌ای که سفره‌خانه‌ها و کافه‌های شهر ترتیب می‌دهند شرکت کنیم و البته تعدادی هم، به دلایلی مثل کار و سفر و دوری از خانواده، تنهاییم و سعی می‌کنیم از همین سکوت و تنهایی لذت ببریم.
 
منتها برای بسیاری از ما  یلدا، به هر شکلی که برگزار شود، غیر از خوراکی‌های سنتی و تنقلات زمستانی، نیاز به یک بسته متنوع موزیک برای پاسخ به سلیقه‌های مختلف دارد تا حال مان را خوب‌تر کند. اگر شما هم امروز دربه‌درِ تعدادی موسیقی یلدایی برای پخش در جمع فامیل، کافه یا حتی خودروی شخصی‌تان هستید، بسته پیشنهادیِ ما می‌تواند کمکتان کند. در کنارِ معرفی هر ترانه و تصنیف، یک کیوآرکُد وجود دارد که می‌توانید با استفاده از اپ کیوآرکُدخوانِ تلفن همراه تان، به فایل صوتیِ موزیک معرفی شده، دست پیدا کنید.
 
نام قطعه: یــلدا
 
خواننده: محمد معتمدی
 
سبک: پاپ‌سنتی
 
مناسب برای: دونفری‌های عاشقانه
 
 بسته پیشنهادی موزیک یلدایی
 
یک قطعه شنیدنی از یک خواننده کاربلد که زیر نظر محمدرضا لطفی، فرهاد فخرالدینی و حسین علیزاده فعالیت داشته؛ در کنار سالار عقیلی، اجرا در ارکستر موسیقی ملی را تجــربه کرده و در اپرای عروسکی مولوی، ایفاگر نقش مولوی بوده و بده بستان‌های آوازی‌اش با همایون شجریان در نقش شمس، از موفق‌ترین سکانس‌های این اپرای عروسکی است  و مهم این که «یلدا»، یک قطعه پراحساس و دلنشین از این خواننده جوان و موفق از آب درآمده است.
 

 
نام قطعه: تاریکم ای یلدا
 
خواننده:  احسان خواجه‌امیری
 
سبک: پاپ‌
 
مناسب برای: جمع‌های جوانانه
 
 بسته پیشنهادی موزیک یلدایی
 
برخی هنرمندان از جمله احسان خواجه‌امیری، به واسطه کاراکتر کاریزماتیک و آثار باکیفیت، معمولا همیشه طرفدارانِ ثابت و وفادار خودشان را دارند و تقریبا همه آثارشان، فارغ از شاد یا غمگین بودن، کم و بیش شنیده می‌شود و دریافت تندیس طلایی بهترین آلبوم به انتخاب مردم، در بخش آلبوم موسیقی پاپِ جشنواره اخیر موسیقی ما، موید همین نکته است.
قطعه «تاریکم ای یلدا…» هم هرچند جزو قطعاتِ غمگینی است که این خواننده اجرا کرده اما چه ایرادی دارد وقتی قطعات آرام و حزینِ این هنرمند هم، به اندازه قطعات شاد و پرانرژی‌اش، تاثیرگذار است؟ قطعه «سلام آخر» و کاری را که با دل و جانِ آدمیزاد می‌کند، از
 یاد نمی بریم!
 

 
نام قطعه: زنــدگی کن
 
خواننده: علی زندوکیلی
 
 سبک: پاپ‌سنتی
 
مناسب برای: جمع رفقــای اهل دل
 
 بسته پیشنهادی موزیک یلدایی
 
قطعه بسیار حال‌خوب کُنی از خواننده شیرازی موفق که طرفداران زیادی بین چهره‌ها و مردم عادی دارد. علی زندوکیلی از آن‌هاست که از کودکی با موسیقی مانـوس بوده و تجربه همکاری با گروه‌های موسیقی معتبری همچــون زندبنــد، دنگ‌شو و گلبانگ را دارد. محتوای قطعه زندگی کن، کنایه به آن‌هاست که رنــج و ناکامی‌ها را مثلِ یک شب یلدا کش می‌دهند و قدر لحظاتی را که از دست می‌دهند،
 نمی‌دانند.
 

 
نام قطعه: آواز شب
 
اجرا: گروه دنگ‌شو
 
سبک: تلفیقی
 
مناسب برای: جمع رفقای اهل مُداقه
 
 بسته پیشنهادی موزیک یلدایی
 
حالا نزدیک به ده سال از شکل گرفتن گروه دنگ‌شو توسط طاهاپارسا و رضاشایا، فرزندان بازیگر خوشنام کشورمان علیرضا شجاع‌نوری می‌گذرد. دنگ‌شو، جزو اولین گروه‌های جوانانه، خلاق و پیشرو بود که قدم‌های روبه‌جلویی در زمینه موسیقی‌ترکیبی برداشت و با انتشار آلبوم‌های خاطره‌انگیزی چون «شیراز چهل‌ساله»، «دلتنگ شو» و «اتاق گوشواره»، حسابی ترکاند. قطعه آواز شب که یادآوری می‌کند باید بی‌خیال غم‌ها شد و دَم را غنیمت شمرد، قطعه‌ای یلدایی است که شب چله دو سال پیش از سوی این گروه به طرفداران شان تقدیم شد.
 

 
نام قطعه: شب یلدا
 
خواننده:  رضـا صادقی
 
 سبک: پاپ‌
 
مناسب برای: تنها، پشت فرمان، توی اتوبان
 
 بسته پیشنهادی موزیک یلدایی
 
چاره‌ای نیست. زندگی است و هزار بالا و پایین و فراز و نشیب دارد و گاهی تنها شدن و تنها ماندن و خلوت کردن با خود هم، بخشی از مسیر زندگی است. اگر شب یلدا تنهایید و از طرفدارانِ حال و هوای معمولا حُزن‌آلـــود قطعات رضاصادقی هستید، ترانه شب یلدای این هنرمند، حسابی می‌چسبد.
 

نام قطعه:یــلدا
 
خواننده: مازیار فلاحی
 
 سبک: پاپ
 
مناسب برای: تنها،  چای در دست، روی تراس
 
 بسته پیشنهادی موزیک یلدایی
 
طرفدارانِ صدا و آثار فلاحی، می دانند که سبک کار این خواننده، اجرای قطعاتی به لحاظ ترانه و ملودی بسیار احساسی است. روی همین حساب، مناسب هر جا و هر لحظه‌ای نیست؛ چون اگر توی مودش نباشید، ممکن است نه‌تنها لذت نبرید، بلکه حالتان هم گرفته شود. اما اگر به دنبال چند دقیقه خلوت و فکر و مرور خاطرات در شب یلدا هستید، این قطعه انتخاب بسیار
دلنشینی است.

منبع : برترینها

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید