مکمل‌های غذایی: ارزش متضاد و خطرات پنهان

نوشته شده توسط مامانا پلاس

مکمل‌های غذایی: ارزش متضاد و خطرات پنهان

هر ساله حدود ۳۷ میلیارد دلار در آمریکا صرف خرید مکمل‌های غذایی می‌شود که حدود دو سوم آنها ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و مابقی قرص‌ها، پودرها و شربت‌هایی که حاوی مواد مختلف جدا شده از مجموعه‌ای از منابع غذایی – بیشتر گیاهان اما همچنین حیوانات و میکروارگانیسم‌ها – هستند.

چرا این محسولات تا این انداره طرفدار دارند؟ برخی مردم معتقدند که غذا به تنهایی نمی‌تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز را به بدن برساند، بنابراین آنها این مکمل‌ها را برای جایگزین برخی کمبودهای مواد مغذی مصرف می‌کنند. برخی نیز احساس می‌کنند که طب غربی بیش از حد به داروها وابسته است، به همین دلیل ترجیح می‌دهند که مواد طبیعی را جایگزین این داروها کنند.( اگرچه تعدادی از داروهای معمول از گیاهان گرفته شده‌اند.)

اما علت واقعی این که صنعت مکمل در حال رشد است، به قانون متشکل از تقریبا ۲۵ سال پیش می‌رسد.
سازمان مکمل غذائی بهداشت و آموزش و پرورش در سال ۱۹۹۴ مکمل‌ها را به عنوان غذا و نه دارو، تعریف کرد. این بدان معنی است که مقررات مربوط به کیفیت و ایمنی این مکمل‌ها تجویز نمی‌شوند.

مکمل‌ها می‌توانند به عنوان بهبود سلامتی، اما بدون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه در واقع بر روی انسان کار می‌کنند یا خیر، تبلیغ شوند و به فروش برسند”.

شاید شما فکر کنید که قانون، قوانینی را تصویب می‌کند که اظهار کند ادعاهای بهداشتی باید بر اساس شواهد علمی باشد. اما کاملا مخالف است – قانون در واقع به تولید کنندگان اجازه می‌دهد تا بگویند “مواد ما ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد” حتی اگر یک آزمایش انسانی برای حمایت از این ادعا وجود نداشته باشد.”

مصرف کنندگان گول خورده

در حقیقت، حتی زمانی که مطالعات بالینی چند میلیون دلاری بزرگ تحت حمایت دولت نشان می‌دهد که مکمل‌های خاصی موثر نیستند (همانطور که ​​برای قرص‌های روغن ماهی برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی در افراد سالم وجود دارد) ، شرکت‌های مکمل‌سازی هنوز مجاز به لیست کردن ادعاهای سلامتی مبهم بر روی برچسب محصولات خود هستند. به عنوان یک نتیجه، بهتر است مصرف کنندگان خرید این محصولات که بر پایه دروغ هستند را قطع کنند.

علاوه بر این، اگر یک مکمل برای یک مشکل سلامتی خاص مفید باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد مکملی را که از داروخانه خریداری می‌کنید، همان اثر را داشته باشد. مقدار ماده فعال موجود در مکمل‌ها – نه فقط از یک برند به برند دیگر بلکه از دسته‌ای به دسته دیگر – می تواند به طور چشمگیری تغییر کند.

به عنوان مثال، مکمل برنج مخمر قرمز حاوی ماده‌ای به نام موناکولین K است که از لحاظ شیمیایی همان ماده فعال در لواستاتین یا داروی پایین آورنده کلسترول (Mevacor) است. اما زمانی که دکتر کوهن، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و همکارانش، ۲۸ مارک مختلف برنج مخمر قرمز از چهار خرده فروش اصلی را آزمایش کردند، انواع مختلفی از موناکولین K را پیدا کردند. در دو مکمل با علامت تجاری مختلف، هیچ سطحی قابل تشخیصی پیدا نشد، در حالی که برندهای دیگر حاوی مقادیر مشابه آنچه در لواستاتین تجویز شده است، بودند. مطالعه آنها در مجله اروپایی مجله پیشگیری قلب و عروق در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.

یک محرک قلب ممنوع

اخیرا دکتر کوهن مطالعه‌ای در مورد دوازده محصول تبلیغ شده به منظور کمک به افراد برای از دست دادن وزن یا افزایش عملکرد ورزشی آنها انجام داده است. این محصولات در اینترنت و در مکمل فروشی‌ها وجود دارد. همه آنها حاوی هیگینامین (همچنین نورکلوآرآئین یا دیمیتری کاکلارین نیز نامیده می‌شوند)، بودند که یک محرک قلبی عروقی بالقوه مضر است که توسط سازمان جهانی ضد دوپینگ در سال ۲۰۱۷ از ورزش ممنوع شد.

هیگینامین از گیاهان مختلف حاصل می‌شود از جمله گل لوتوس و درختچه‌ای که به عنوان بامبوی بهشتی ​​شناخته می شود. این ماده در چین برای استفاده در تست استرس قلبی مورد مطالعه قرار گرفته است تا تأثیرات ورزش در یک فرد که نمی‌تواند بر روی یک تردمیل راه برود را شبیه سازی کنند. با توجه به تزریق داخل رگ، هیگینامین می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد و موجب تنفس شدید و سرگیجه شود.

همانطور که در سم شناسی بالینی در سال ۲۰۱۸ توضیح داده شد، مقدار هیگینامین در ۲۴ محصول شناسایی شده از سطوح رقیق تا ۶۲ میلیگرم در هر وعده یافت شد. تنها پنج علامت تجاری مقادیر صحیح را بر روی برچسب مشخص کرده‌اند، اما هیچکدام دقیق نیستند. در برخی از محصولات، اگر مردم بخواهند مقدار مورد نظر پیشنهادی که بر روی برچسب گذاشتند را مصرف کنند، آنها باید روزانه تا ۱۱۰ میلی گرم هیگینامین مصرف کنند. دکتر کوهن می‌گوید اثر بالقوه چنین چیزی به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما می‌تواند اثرات مضر بر روی قلب داشته باشد. دهه‌ها پیش، استفاده از برخی مکمل‌های غذایی حاوی یک محرک دیگر بدست آمده از گیاه منجر به اثرات جدی و گاه مرگبار می‌شد.

علاوه بر مکمل‌هایی که وعده کاهش وزن یا بهبود توانایی ورزشی را می‌دهند، باید همچنین مراقب مکمل‌هایی که ادعای افزایش عملکرد جنسی می‌کنند، باشید. صدها محصول از این مکمل‌ها حاوی مواد نامعلوم، از جمله سیندافیل (یا ویاگرا) هستند. این محصولات “همه طبیعی” می‌توانند منجر به کاهش خطرناک فشار خون در افرادی شوند که نیترات دریافت می‌کنند. نیترات اغلب برای افراد مبتلا به بیماری قلبی تجویز می شود.

https://www.health.harvard.edu/media/content/images/p1_ReadingLabel_HH1812_gi471744337(1).jpg

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید