پول بکارید!

نوشته شده توسط مامانا پلاس

پول بکارید!

داستان پینوکیو را یادتان هست، قسمت درخت پولش را؟! بر خلاف تصورتان باید بدانید این درخت گیاهی واقعی است!

درخت پول یا پاچیرا گیاهی آسان رشد است که بیماری‌ها و آفات زیادی به آن حمله نمی‌کنند و یکی از زیباترین گیاهان خانگی است. این گیاه را در تمام مناطق می‌توان به عنوان گیاه خانگی پرورش داد.

شرایط نگهداری

– نور

درخت پول به مکانی روشن نیاز دارد. اگر درخت پول‌تان را در درون خانه نگه می‌دارید، آن را در نزدیک پنجره قرار دهید، جایی که نور روشن و غیر مستقیم به آن برسد.

– آبیاری

درخت پول آبیاری متعادل را دوست دارد. خاک گیاه را مقداری مرطوب نگه دارید اما نگذارید خیلی خیس بماند چرا که باعث مرگ گیاه می‌شود. بهترین کار آن است که گیاه را هر از گاهی و عمیق آبیاری کنید و آبیاری را تنها زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک است.

– رطوبت

گیاه را غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز گیاه‌تان تامین می‌شود.

– دما

درخت پول هوای گرم را دوست دارد و باید در محیطی با دمای متعادل تا زیاد نگه دارید شود. مانند بقیه گیاهان استوایی این گیاه هم از آب و هوای سرد خوشش نمی‌آید پس باید آن را از معرض بادهای سرد دور نگه دارید. مکانی با دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد برای درخت پول مناسب نیست. با این حال گیاه می‌تواند تا دمای منفی ۲ درجه سانتی گراد را برای دوره‌ای کوتاه تحمل کند.

– خاک

گیاه پاچیرا به خاکی غنی، سست و با زهکشی خوب نیاز دارد.

– کود دهی

در سال اول گیاه را کود دهی نکنید. گیاه را با کودهای مایع و تنها در فصل رشدش هر ۱۴ روز یک بار یا کمتر تغذیه کنید.

– هرس

هرس برای درخت پول ضروری نست. گیاه را تنها وقتی هرس کنید که می‌خواهید به آن شکل خاصی دهید یا ارتفاعش را کنترل کنید.

زمستان گذرانی

مراقبت زمستانه از گیاه پاچیرا ضروری است. در طول زمستان گیاه را در دمای اتاق قرار دهید. این گیاه نباید در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد، حداقل برای مدتی طولانی، قرار گیرد. در فصل زمستان که رشد گیاه کم می‌شود، شما هم آبیاری را کاهش دهید.

تکثیر

برای تکثیر گیاه می‌توانید به یکی از ۲ روش کاشت دانه و قلمه گیری عمل کنید. البته پرورش گیاه از دانه آن خیلی طول می‌کشد، پس اگر عجله دارید گیاه‌تان سریع‌تر بزرگ شود، قلمه گیری کنید.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه گیری، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آنها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

تعویض گلدان

برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. سپس اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

آفات و بیماری‌ها

درخت پول معمولا آفت زیادی ندارد اما انواع ساقه بافته شده آن از حمله تعدادی از آفات رنج می‌برند. آفات معمول گیاهان خانگی یعنی کنه عنکبوتی، شپشک و سپرداران به این گیاه حمله می‌کنند. کنه عنکبوتی وقتی روی گیاه ظاهر می‌شود که محیط خشک باشد. ممکن است در ابتدا نتوانید تارهای آفت را ببینید. زمانی که تارها یا حشرات کوچک قرمز را روی گیاه مشاهده کردید، رطوبت محیط را بالا ببرید. گیاه را با آب اسپری کنید. چند روز بعد این آفت از همان راهی که آمده برمی‌گردد و گیاه‌تان نجات پیدا می‌کند!

اگر حمله آفت به گیاه شدید بود، از سموم شیمیایی مخصوص هر آفت برای مبارزه با آن استفاده کنید. اگر روش‌های ارگانیک را ترجیح می‌دهید، می‌توانید خودتان در خانه سم درست کنید. روش تهیه برخی سموم ار گانیک در پست‌های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است، از آنها کمک بگیرید.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید