چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

نوشته شده توسط مامانا پلاس

مجله سیب سبز: آراستگی ناخن‌‌ها برای بسیاری از خانم‌‌ها و آقایان مهم است. خیلی از خانم‌‌ها هم ترجیح می‌دهند سراغ ناخن‌‌های مصنوعی نروند تا احتمالا مجبور نشوند با مشکلات و عفونت‌‌های احتمالی آن روبه‌‌رو شوند. از طرفی ناخن‌‌های سالم هم جذابیت زیادی دارند و داشتن ناخن‌‌های سالم و درخشنده که طراوت دارند، می‌‌توانند دست‌‌های شما را زیباتر کنند.

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

شاید شما هم با نگاه کردن به ناخن‌‌های خود فررفتگی و سفیدی‌‌هایی را ببینید که زیبایی ناخن‌‌های‌تان را از بین برده است. به ناخن‌‌های خود نگاه کنید، آیا این ناخن‌‌‌‌ها زیبا نیستند؟ مدام سراغ لاک یا کاشت ناخن نروید چون با حل مشکلات سلامتی می‌‌توانید زیبایی را به دستان خود برگردانید. این مطلب را بخوانید تا بیشتر درباره ظاهر ناخن‌‌ها بدانید.

صاف و صیقلی نیست؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

سطح ناخن موج‌دار یا حفره‌دار می‌تواند از نشانه‌های اولیه پسوریازیس یا آرتریت‌های التهابی باشد. رنگ ناخن و پوست زیر آن قهوه‌ای مایل به قرمز تغيير مي‌يابد . پسوریازیس بیماری پوستی است که از ناخن شروع می‌شود.


ترک خورده است؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

خشکی، شکنندگی ناخن‌ها که دائما ترک ترک شده‌اند با بیماری تیروئید در ارتباط است. البته اگر با رنگ زرد همراه شود احتمال دارد به علت یک عفونت قارچی باشد.


چرا پف آلود شده‌اند؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

اگر پوست اطراف ناخن، قرمز و پف کرده به نظر برسد به عنوان التهاب ناخن شناخته مي‌شود و شاید در نتیجه لوپوس یا یکی دیگر از بیماری‌های بافت همبند ناخن باشد.


لاک، ناخن را شکننده کرده‌؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

شكنندگي به علت خشكي يا واكنش مواد شوينده شيميايي با مولكول‌هاي گوگرددار موجود در ناخن ايجاد مي‌شود. هنگام شستن ظرف‌ها از دستكش استفاده كنيد. لاك ناخن را به طور مكرر پاك نکنید.


چرا رنگش پریده؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

اگر ناخن‌های‌تان به شدت رنگ پریده شده ‌است بهتر است آن را دست‌کم نگیرید چرا که ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. بیماری‌هایی چون: کم‌خونی، ناراحتی‌های کبدی، سوءتغذیه، ممکن است مشکلات کبدی داشته‌ باشید


سفیدی ناخن‌ها نشان از بیماری است؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

اگر ناخن‌ها سفید باشد و با حلقه‌ای از رنگ تیره احاطه شود، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد. در این تصویر، شما می‌توانید ببینید انگشتان نیز زردی دارند که همین یکی دیگر از نشانه‌‌هاي مشکلات کبدی است. عفونت‌های قارچی بیشتر از همه محتمل است.


چرا همیشه ناخن‌‌ها زرد هستند؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

یکی از شایع‌ترین علل ایجاد ناخن‌های زرد عفونت‌های قارچی است. با بدتر شدن اوضاع عفونت بستر ناخن ممکن است به عقب رانده شود و ناخن‌ها ضخیم شده و فروریخته شود. در موارد نادر، ناخن‌های زرد می‌تواند نشان دهنده یک بیماری جدی مانند بیماری تیروئید شدید، بیماری ریوی، دیابت یا پسوریازیس باشد.


چرا آبی بد رنگ شده‌اند؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

ناخن‌ها با رنگ مایل به آبی می‌توانند به معنای این باشد که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. این می‌تواند نشان‌دهنده عفونت در ریه‌ها، مثل ذات‌الریه باشد. اندکی رنگ مایل به آبی هم ممکن است دیابت را نشان دهد. بهتر است اگر قصد کاشت ناخن دارید، حتما از سلامت ناخن‌های خود مطمئن شوید.


ریشه ناخن‌ها از کجا آمده‌اند؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

جویدن و کندن پوست اطراف ناخن موجب بروز ریشه کنار ناخن می‌شود کوتاه کردن نامناسب ناخن، مانیکور کردن نامناسب و صدمه ناگهانی به ناخن نیز می‌تواند از علل بروز ریشه کنار ناخن باشد اما یکی از مهم‌ترین عوامل بروز این مشکل و خشک بودن پوست پایه ناخن است. هنگامی که این منطقه خشک شود، پوست اطراف ناخن از خود ناخن جدا می‌شود و ایجاد مشکل می‌کند. این ریشه باریکی که از پوست گوشه ناخن آویزان است را نباید با دست خود بکنید زیرا باعث سوزش و بدتر شدن این مشکل می‌شوید.


ناخن‌ها پیرند؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

اين عارضه هم از مشخصه‌هاي پيري است هر چند که محدود به پيري و جواني نمي‌شود. ورقه ناخن در قسمت بستر ناخن به سمت جلو رشد مي‌کند اما به شکل راه‌راه و برجسته، يعني خطوط برجسته و عمودي از بستر ناخن بيرون آمده و رشد مي‌کند. به مرور که ما مسن‌تر مي‌شويم سطح چربي و آب طبيعي ناخن کم شده و اين خطوط برجسته ريل مانند نمايان مي‌شود. ناخن‌هاي راه‌راه شده برجسته را روزانه دوبار با جريان آبرساني و مرطوب‌کننده‌های موجود در بازار به ویژه انواع حاويjojoba و ويتامينE چرب کنيد تا بهبود يابد.


پوسته پوسته می‌شوند؟

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

اين عارضه در اثر ضربه (به ويژه در افرادي كه پوست‌شان خشك است) و به صورت ترك خوردن يا كنده شدن پوست دور ناخن، بروز مي‌كند. لبه‌هاي كنده شده را مي‌توان با قيچي‌هاي مخصوص بريد و با استفاده از كرم‌ها و لوسيون‌هاي مرطوب‌كننده براي جلوگيري از خشكي رطوبت لازم را به آن رساند و با حفاظت پوست دور ناخن به وسيله دستكش به ويژه وقتي دست‌ها به طور مكرر درآب فرو برده مي‌شود، مي‌توان به ميزان زيادي از پوسته‌پوسته شدن ناخن جلوگيري كرد.


با شیارهای ناخن چه کنیم؟

شیارهای عمودی معمولا در میانسالی ظاهری می‌شوند و علامت بالا رفتن سن هستند. شیارها از لبه ناخن شروع می‌شوند و به مرور زمان بر تعداد آنها افزوده می‌شود. اگر ظاهر ناخن شما را ناراحت می‌کند می‌توانید با یک سوهان ناخن آن را صاف کنید. شیارهای افقی که از یک طرف به طرف دیگر ناخن کشیده می‌شوند بر اثر وقفه‌ای در رشد ناخن ایجاد می‌شوند. این وقفه ممکن است بر اثر بیماری‌هایی مانند ذات‌الریه یا حمله قلبی به وجود آید. تروما و صدمات ناخن هم می‌توانند باعث ايجاد این شیارها شوند. شیارهای افقی به مرور زمان رشد می‌کنند و از ناخن خارج می‌شوند.

مانیکور کنید

استفاده روزانه از یک کرم خوب و مانیکور کردن ناخن تاثیر بسزایی در زیبایی آن دارد. در اینجا 2 روغن برای حفاظت از ناخن و دست آورده‌ایم. این روغن‌ها را با ترکیب کردن مواد آن بسازید و در بطری شیشه‌ای تیره‌رنگي نگهداری کنید. هر روز دست‌ها و انگشتان خود را با این روغن ماساژ دهید. این روغن به خصوص برای پوست‌های چرب مناسب است.

مواد لازم:
روغن جوجوبا یک‌چهارم فنجان یا 50 میلی‌لیتر، روغن بادام یک‌چهارم فنجان، روغن اسانس گل رز 6 قطره، روغن بادام یک‌چهارم فنجان، روغن هسته زردآلو 2 قاشق سوپ‌خوری، روغن اسانس گل رز 2 قطره

چرا ناخن‌‌های من زیبا نیست؟

نکته هایی که شاید به کارتان آید

رنگ آبی

ناخن‌ها با رنگ مایل به آبی می‌تواند به معنای این باشد که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.

رابطه ناخن و بالا رفتن سن

شیارهای عمودی معمولا در میانسالی ظاهری می‌شوند و علامت بالا رفتن سن هستند.

منبع : برترینها

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید