گل‌هایی که عنکبوت‌ها را از خانه‌ دور می‌کنند

نوشته شده توسط مامانا پلاس

گل‌هایی که عنکبوت‌ها را از خانه‌ دور می‌کنند

پرمو و چندش‌آور، عنکبوت‌ها را می‌گویم این موجودات کوچکی که ما را می‌ترسانند. اما چه چیزی آنها را می‌ترساند و فراری می‌دهد؟ گل‌ها!

عنکبوت‌هایی که در اطراف ما و در خانه‌مان زندگی می‌کنند معمولا بی‌خطر هستند مگر اینکه شما دارید در استرالیا زندگی می‌کنید! با این حال خیلی از ما از آنها می‌ترسیم. با وجود اینکه عنکبوت‌ها در کنترل آفات و حشرات نقشی اساسی دارند، باز هم بسیاری ترجیح می‌دهند آنها را از خانه‌شان بیرون بیاندازند. خوشبختانه گل‌ها و گیاهانی هستند که عنکبوت‌ها را از خانه فراری می‌دهند.

اگر از عنکبوت‌هایی که در خانه‌تان زندگی می‌کنند دل خوشی ندارید می‌خواهید هر چه سریع‌تر آنها را بیرون بیاندازید، این گیاهان را درون و بیرون خانه‌تان نگهدارید!

اکالیپتوس

گونه‌ای از درختان و بوته‌های گل دهنده، اکالیپتوس، فواید زیادی دارد که یکی از آنها فراری دادن آفات، مثلا عنکبوت‌ها، است. به علاوه می‌توانید عصاره برگ‌های این گیاه را خارج کنید و از آن برای فراری دادن عنکبوت‌ها، پشه‌ها و کک‌ها استفاده کنید. اگر در منطقه‌ای سرد زندگی می‌کنید نمی‌توانید تمام سال اکالیپتوس‌تان را در بیرون از خانه نگه دارید و باید در زمستان آن را به درون خانه بیاورید. اما در مناطق گرم و معتدل می‌توانید این درخت را تمام سال در بیرون از خانه پرورش دهید (مثلا در تهران می‌توانید بدون هیچ مشکلی اکالیپتوس‌تان را در حیاط بکارید و لازم نیست نگران زمستان گذرانی گیاه باشید). این نکته را هم به یاد داشته باشید که ارتفاع این درخت می‌تواند تا ۶ متر بلند شود!

اسطوخودوس

این گیاه خوش عطر و بو، اسطوخودوس، عنکبوت‌ها را با متدهای مختلف از خانه‌تان دور خواهد کرد. گل‌های اسطوخودوس را خشک کنید و آنها را در کمد و هر جا که عنکبوت‌ها به چشم‌تان خورده اند آویزان کنید. وقتی عنکبوت بوی این گل‌ها را بشنود دمش را روی کولش می‌گذارد و فرار می‌کند! راه دیگر آن است که عصاره اسطوخودوس‌تان را بگیرید و آن را در اطراف خانه اسپری کنید. با این کار نه تنها خانه خوشبو و تر و تازه می‌شود، بلکه عنکبوت‌ها هم فرار می‌کنند. حتی خود گیاه هم عنکبوت‌ها را از خانه دور نگه می‌دارد. اسطوخودوس را در گلدان‌هایی درون یا بیرون از خانه بکارید و منتظر ناپدید شدن این حشرات کوچک باشید.

پیاز

برای خلاص شدن از دست عنکبوت‌ها و کنه عنکبوتی قرمز پیاز بکارید. کنه عنکبوتی یکی از آفات معمول گیاهان بیرون و دورن خانه است. این آفت مضر شیره گیاهی را می‌مکد و باعث پژمرده شدن، زردی برگ‌ها و کند شدن یا توقف کامل رشد گیاه می‌شود. اگر کنه عنکبوتی به شدت به گیاهان‌تان حمله کرده است و آنها را آلوده کرده باید به غیر از کاشت پیاز با استفاده از روشی دیگر به سرعت از شر آن راحت شوید. برای درست کردن سمی ارگانیک که این آفت موذی را از بین می‌برد ۱ قاشق غذاخوری الکل را با ۲ قاشق غذاخوری سر خالی مایع ظرفشویی، ۱ قاشق غذاخوری روغن گیاهی و ۴ لیتر آب مخلوط کنید و آن را درون یک بطری اسپری بریزید. با استفاده از این سم طبیعی گیاهان آلوده به کنه عنکبوتی‌تان را سم پاشی کنید. مطمئن شوید سم به همه جای گیاه رسیده و تمام سطح آن را پوشش داده. تا زمانی که هیچ اثری از کنه عنکبوتی روی گیاه نماند سم پاشی را ادامه دهید (به مدت چند هفته).

نعنا

نعنا، این سبزی خوش طعم و عطر، راه دیگری برای خلاص شدن از عنکبوت‌هایی است که درون یا بیرون خانه‌تان زندگی می‌کنند. نعنا گیاهی جان سخت است که می‌تواند درون و بیرون خانه به خوبی رشد کند. اگر گیاه را در خانه پرورش دهید عطر قوی و خوش بوی این گیاه (که از آن در بسیاری از محصولات خوراکی و غیر خوراکی استفاده می‌شود) تمام فضا را پر می‌کند. به غیر از دفع عنکبوت‌ها، نعنا فواید بسیاری دیگری دارد. چای نعنا تسکینی برای معده درد است. نعنا در خاکی غنی با زهکشی نسبتا خوب رشد می‌کند. نعناهایی که در بیرون خانه پرورش داده می‌شوند به آفتاب کامل و مستقیم نیاز دارند اما نعناهای درون خانه در زیر نور فلورسنت معمولی هم رشد می‌کنند.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید