گیاهانی که به خوبی در زیرزمین رشد می‌کنند

نوشته شده توسط مامانا پلاس

گیاهانی که به خوبی در زیرزمین رشد می‌کنند

از آنجایی که زیر زمین‌ها معمولا مرطوب‌تر و خنک‌تر از دیگر قسمت‌های خانه هستند و نور کمی هم دارند، پرورش گل و گیاه در این نقاط سخت است. اما گیاهانی وجود دارند که به خوبی با این شرایط سخت کنار می‌آیند. اگر برای زیر زمین‌تان (یا جایی با شرایطی مشابه) دنبال گیاه می‌گردید، مطلب زیر را بخوانید.

گیاهانی که برای پرورش در زیرزمین انتخاب می‌شوند باید توانایی رشد در نور کم یا رشد در زیر نور مصنوعی را داشته باشند. زیر زمین‌هایی که محیط گرمی دارند مکان‌های بهتری برای پرورش گیاهان خانگی هستند اما برخی از گیاهان‌ هم هستند که دماهای خنک‌تر را دوست دارند. اگر رطوبت در زیر زمین‌تان مشکل ساز شده، گیاهانی که آبیاری زیادی می‌خواهند را در آن پرورش ندهید چرا که این گیاهان مشکل را وخیم‌تر می‌کنند. به جای آن گیاهانی که آبیاری کمی می‌خواهند را انتخاب کنید.

خب برویم سراغ گیاهانی که می‌توانند در زیرزمین زندگی کنند:

ساکولنت‌هایی که نور کمی نیاز دارند

سانسوریا و زاموفیلیا دو ساکولنتی هستند که به خوبی در نور کم رشد می‌کنند. خاک هر دو این گیاهان باید در بین دو آبیاری کمی خشک شود و بعید است که رطوبت زیر زمین‌تان را بالا ببرند. سانسوریا در داخل خانه دمایی بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد را دوست دارد. زاموفیلیا بهترین رشد را در دمای بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد دارد. هر دو این گیاهان سمی هستند و باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی که ممکن است برگ‌های آنها را بجوند دور باشند.

گیاهان رونده

پتوس گیاهی بسیار سرسخت و مقاوم است که در دمای بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد بهترین رشد را دارد. این گیاه را می‌توان در گلدان آویز کاشت یا شاخسار آن را با استفاده از نخ و قیم از در و دیوار آویزان کرد. همه می دانند که پتوس گیاهی است که در شرایط کم نور هم به خوبی دوام می‌آورد و رشد می‌کند. یک گیاه رونده خوب دیگر برای پرورش در زیر زمین سیسوس (یا سیسوس انگوری یا پیچک انگوری) است. این گیاه هم مانند پتوس می‌تواند نور کم را به خوبی تحمل کند. خاک هر دو این گیاهان باید در بین دو آبیاری اندکی خشک شود که همین آنها را برای زیر زمین‌هایی با مشکل رطوبت بالا به انتخابی عالی تبدیل می‌کند. روش پرورش هر دو این گیاهان در پست‌های قبلی بخش طبیعت آمده است.

گیاهان برگ زینتی

دیگر گیاهانی که برای نگهداری در زیر زمین مناسب هستند برگ عبایی و انواع پپرومیا است. پپرومیا انواع بسیاری دارد که گیاهانی هستند با برگ‌های کوچک و براق. برگ عبایی باید در طول بهار و تابستان خاکی مرطوب داشته باشد اما در زمستان که زیر زمین مرطوب است، خاک گیاه باید در بین دو آبیاری اندکی خشک شود. دمای ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتی گراد برای پرورش پپرومیاها ایده آل است. برگ عبایی در درون خانه می‌تواند دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد را هم تحمل کند.

نکاتی درباره نور

نور فلورسنت برای پرورش گیاهان در داخل خانه عالی است. در خیلی از مغازه‌های لامپ‌های آبی و قرمز با طول موج مورد نیاز برای رشد گیاهان موجود است. یکی از گزینه‌های ارزان لامپ‌های معمولی سفید فلورسنت است که نور آبی را تامین می‌کنند و در کنار آن هم چند لامپ برای تامین نور قرمز. پس به ازای هر ۱۰ وات لامپ فلورسنت ۳ وات لامپ رشته‌ای فراهم کنید. فضایی که برای رشد گیاهانی که نور کمی می‌خواهند فراهم می‌کنید باید به ازای هر متر مربع دارای ۳ تا ۵ وات نور فلورسنت باشد. اگر این تنها منبع نوری گیاه است باید روزانه ۱۶ تا ۱۸ ساعت لامپ را برای گیاه روشن بگذارید. اگر از پنجره‌ای مقداری نور به داخل می‌آید، لامپ را برای ۱۲ تا ۱۴ ساعت روشن بگذارید.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید