یاس وحشی، ایکسورا

نوشته شده توسط مامانا پلاس

این بوته گل دار شما را به وجد می‌آورد! خوشه گل‌های زرد، قرمز، نارنجی و … گیاه و برگ‌های براق آن سرحال‌تان می‌کند. ایکسورا را می‌توانید در باغچه و یا درون خانه، هر کدام که دل‌تان خواست، پرورش دهید!

 

ایکسورا یک گیاه خانگی غیر معمول است و اگر از آن خوب مراقبت کنید تا رشد کند و بزرگ شود، توجه هر بیننده‌ای را به سوی خود جلب می‌کند! این گیاه بوته کوچکی است که در مناطق نیمه حاره‌ای رشد می‌کند و همانطور که گفتیم گل‌های خوشه‌ای بزرگی تولید می‌کند.

یگ ویژگی دیگر ایکسورا، که آن را بی‌نظیر و خواستنی کرده، برگ‌های همیشه سبز گیاه است! اگرچه پرورش گیاه در بیرون از خانه آسان است، پرورش یک ایکسورای شاد و پر گل در درون خانه، حتی برای باغبانان با تجربه، اندکی مشکل خواهد بود. پس اگر به دنبال گیاهی آسان می‌گردید از پرورش ایکسورا صرف نظر کنید! و بالعکس، اگر گیاهی زیبا و خیره کننده می‌خواهید، بد نیست مقداری سختی هم تحمل کنید و ایکسورا را پرورش دهید!

شرایط رشد

– نور

ایکسورا مکانی روشن و با نور تقریبا زیاد را دوست دارد اما آن را از نور مستقیم آفتاب تابستان دور نگه دارید تا سالم و شاد بماند.

– آبیاری

خاک گلدان ایکسورا را همواره مرطوب نگه دارید، اما در زمستان آبیاری را کاهش دهید.

– رطوبت

بهتر است هوای محل نگهداری گیاه را بسیار مرطوب نگه دارید. برای این کار می‌توانید ایکسورا را غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود.

اگر می‌خواهید گیاه‌تان سالم تر بماند، بهتر است از وسایل مرطوب کننده هوا، مانند دستگاه‌های تولید کننده بخار، استفاده کنید.

– دما

این گیاه هوای گرم را دوست دارد پس حتی در فصل زمستان هم آن را در محیطی گرم قرار دهید. گیاه را از معرض بادهای سرد دور نگه دارید.

اگر در منطقه‌ای با آب و هوای سرد زندگی می‌کنید و ایکسورا را در بیرون از خانه کاشته اید، گیاه به صورت یک ساله درمی‌آید و با سرد شدن هوا از بین می‌رود.

– خاک

ایکسورا عاشق خاک اسیدی است! این گیاه در خاکی غنی و مرطوب با پایه پیت، به خوبی به زندگی‌ خود ادامه می‌دهد.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد، به طور هفتگی، با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید، و یا در ابتدای فصل بهار از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند استفاده کنید.

تکثیر

برای تکثیر ایکسورا از قلمه ساقه استفاده کنید. قلمه‌ها را در فصل بهار از گیاه جدا کنید. از آنجا که ریشه دهی ایکسورا اندکی سخت است، قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید و برای‌شان گرمای بستری فراهم کنید. گاهی بعد از تمام شدن گل دهی، گیاه میوه و دانه‌های قابل مشاهده‌ای تولید می کند. در این هنگام، تکه‌های میوه چسبیده به دانه‌ها را از آنها جدا کنید و آنها را به مدت یک شب در آب بخیسانید. گلدانی با عمق حدود ۵ سانتی متر (گلدانی کم عمق) را با خاک مخصوص جوانه زنی پر کنید و دانه‌ها را در آن بکارید. گلدان را آبیاری کنید و روی آن را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و سپس آن را در مکانی با نور متوسط و گرم قرار دهید. وقتی دانه‌ها شروع به جوانه زنی کردند، گلدان را به مکانی پر نور منتقل کنید.

یاس وحشی، ایکسورا

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید