۴ روش برای آبیاری گیاهان بیرون و درون خانه در طول سفر

نوشته شده توسط مامانا پلاس

۴ روش برای آبیاری گیاهان بیرون و درون خانه در طول سفر

برخی از گیاهان را می‌توان تا مدت‌ها آبیاری نکرد اما با گیاهانی که مرتبا به آبیاری نیاز دارند چه کنیم؟ با روش‌های زیر حتی به کمک دوستان و همسایه‌ها برای آبیاری هم نیاز پیدا نمی‌کنید!

روش اول: بطری آبیاری بسازید

۱- مطمئن شوید خاک اشباع است. اگر خاک گلدان کاملا خشک است، تمام آب بطری را به خود می‌کشد. پس ابتدا خاک را به خوبی آبیاری و اشباع کنید.

۲-  یک بطری شیشه‌ای با گردنی لاغر تهیه کنید. بزرگی بطری بستگی به مساحتی دارد که می‌خواهید آبیاری‌اش کنید. مثلا یک بطری حدود ۱ لیتری می‌تواند مساحتی به اندازه ۳۸ در ۵۶ سانتی متر مربع را برای ۳ روز آبیاری کند. اگر می‌خواهید مساحت کوچکتری را آبیاری کنید، می‌توانید از بطری کوچک‌تر استفاده کنید.

۳- بطری را پر از آب کنید، انگشت شست‌تان را بر دهانه آن بگیرید و آن را وارونه کنید. تمام بطری را پر از آب نکنید، تا جایی که گردن بطری شروع می‌شود آب بریزید. می‌توانید کود هم به آب اضافه کنید، این بسته به خواست خودتان است. انگشت‌تان را بر روی دهانه بطری قرار دهید و سپس آن را وارونه کنید. به سراغ گلدانی که می‌خواهید آبیاری شود بروید و بطری را همانطور وارونه در خاک فرو کنید. همینطور که بطری را در خاک فشار می‌دهید آرام آرام انگشت‌تان را بردارید.

۴- مطمئن شوید آب وارد خاک می‌شود. اگر آب اصلا وارد خاک نشد احتمالش هست که دهانه بطری به وسیله خاک مسدود شده باشد. اگر این اتفاق افتاد بطری را از خاک خارج کنید، دهانه آن را پاک کنید و بر روی دهانه یک توری بچسبانید و دوباره آن را در خاک قرار دهید.

روش دوم: سیستم آبیاری نخی درست کنید

۱- خاک را آبیاری کنید. در این مورد هم خاک نباید خشک باشد و باید به خوبی آبیاری شود.

۲- یک شیشه مربا به حجم ۱ لیتر تهیه کنید. این شیشه مربا نباید در جایی باشد که آفتاب مستقیم به آن بتابد وگرنه آبی که بعدا درون آن می‌ریزید، سریع بخار می‌شود. اگر گیاه کوچک است یک شیشه مربای کوچک برای آن کفایت می‌کند.

با این روش می‌توان گیاه را برای بیشتر از ۱ هفته آبیاری کرد.

۳- یک تکه بلند ریسمان (یا طناب) کتانی ببرید. این نخ باید به اندازه‌ای بلند باشد که از ته شیشه مربا تا سطح خاک گلدان برسد. اگر نتوانستید نخ کتانی پیدا کنید می‌توانید ۳ تکه باریک از یک پارچه نخی ببرید و آنها را به هم بتابانید و از آن استفاده کنید. این نخ یا پارچه باید توانایی نگهداشتن آب را داشته باشد وگرنه این متد جواب نمی‌دهد.

۴- ریسمان را درون شیشه جای دهید. همانطور که گفتیم ریسمان باید در ته شیشه قرار بگیرد. اگر گیاهانی با نیاز آبی کم دارید می‌توانید از یک شیشه برای آبیاری ۲ تا ۳ گلدان هم استفاده کنید.

۵- سمت دیگر ریسمان را درون خاک گلدان قرار دهید. نخ باید تا ته گلدان برسد. همچنین مطمئن شوید نخ را از معرض آفتاب مستقیم دور نگه داشته اید در غیر این صورت خشک خواهد شد.

۶- شیشه مربا را با آب پر کنید. اگر گیاه را در مکانی با آفتاب مستقیم قرار داده اید، بد نیست برای شیشه مربا و ریسمان سایه بانی کوچک درست کنید. با این کار تبخیر کمتر خواهد شد.

۷- مطمئن شوید که دهانه شیشه مربا از سطح گلدان بالاتر است. اگر سطح گلدان بالاتر است، یک کتاب یا هر شی دیگری زیر شیشه مربا قرار دهید تا بالاتر رود.

روش سوم: سیستم آبیاری قطره‌ای با بطری

۱- مطمئن شوید خاک کاملا مرطوب است. اگر خاک مرطوب نباشد به یکباره تمام آب را به خود می‌کشد.

۲- یک بطری پلاستیکی ۲ لیتری تهیه کنید. از آنجایی که قرار است این بطری را در خاک دفن کنید، این متد بیشتر برای گلدانی‌ها بزرگ یا گیاهانی که در باغچه کاشته شده اند جواب می‌دهد.

۳- با استفاده از میخ و چکش ۲ سوراخ در ته بطری ایجاد کنید. اگر این مرحله را فراموش کنید آب در درون بطری می‌ماند و جلبک می‌بندد.

۴- ۳ تا ۵ سوراخ هم در بدنه بطری ایجاد کنید. همین تعداد سوراخ کاملا کافی است. اگر سوراخ‌های زیادی در بطری ایجاد کنید آب خیلی سریع از داخل آن خارج می‌شود.

سوراخ‌ها را در یک سمت بطری ایجاد کنید و وقتی بطری را درون خاک گذاشتید، این سوراخ‌ها باید به سمت گیاهی باشند که می‌خواهید آبیاری شود.

۵- در خاک حفره‌ای در کنار گیاه‌تان حفر کنید. حفره باید آنقدر عمیق باشد که تا دهانه بطری درون آن جای گیرد.

۶- بطری را درون خاک بگذارید و سپس آن را پر از آب کنید. به آرامی خاک را در اطراف بطری بریزید و مواظب باشید که خاک داخل بطری نرود.

۷- بسته به انتخاب خودتان درپوش بطری را بگذارید یا بردارید. اگر درب بطری را ببندید آب ارام‌تر تخلیه می‌شود. این برای گیاهانی که آب کمی می‌خواهند و یا برای زمانی که می‌خواهید برای مدتی طولانی به سفر روید، عالی است. هر چه درب را سفت‌تر کنید آب کمتری از بطری خارج می‌شود.

با ماژیک سطح آب را روی بطری علامت بزنید. چند ساعت بعد برگردید، اگر سطح آب اصلا پایین تر نرفته بود، درب بطری را کمی شل‌تر کنید. اگر سطح آب خیلی پایین‌تر رفته بود، درب را سفت‌تر کنید.

روش چهارم: گلخانه‌ای کوچک بسازید

۱- یک کیسه پلاستیکی تهیه کنید. این کیسه باید به اندازه‌ای باشد که گیاه‌تان درون آن جا شود. این کیسه باید شفاف باشد تا نور آفتاب از آن عبور کند. پلاستیک باعث می‌شود تبخیر کمتر شود و آبهای بخار شده دوباره درون گلدان بریزند.

۲- یک حوله مرطوب را در ته پلاستیک قرار دهید و گلدان را روی آن بگذارید. حوله از خشک شدن خاک جلوگیری می‌کند و گیاه را مرطوب نگه می‌دارد. اگر می‌خواهید چند گلدان را درون پلاستیک قرار دهید، باید به این نکته توجه کنید که برگ‌های گیاهان نباید با هم برخورد کنند، در غیر این صورت آنها را در پلاستیکی دیگر قرار دهید.

۳- کیسه را تا جایی که می‌شود پر از هوا کنید و پلاستیک را گره بزنید. می‌توانید دم کیسه را با کش هم ببندید اما باید مطمئن شوید که کیسه کاملا مهر و موم شد است.

۴- گیاهان را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید. می‌توانید این گیاهان مهر و موم شده را درون یا بیرون از خانه نگهدارید اما نباید در آفتاب مستقیم قرارشان دهید. در غیر این صورت گیاهان درون کیسه از گرما پخته می‌شوند!

۵- گیاهان بزرگ تر را درون وان نگه دارید. اگر گیاهان‌تان آنقدر بزرگ هستند که داخل پلاستیک جا نمی‌شوند، کف وان حمام را با پلاستیک و چند لایه روزنامه بپوشانید، گیاهان را روی آن قرار دهید. گیاهان را تا جایی آبیاری کنید که آب از سوراخ‌های زهکش خارج شود و روزنامه‌ها را مرطوب کند. حالا پرده حمام را بکشید.

اگر می‌توانید چراغ‌ها را روشن بگذارید. اگر حمام‌تان اصلا نور ندارد گیاهان را در آن قرار ندهید.

با این روش‌ها دیگر نگرانی از بابت گیاهان‌تان نداشته باشید و با خیال راحت به سفر بروید.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید