۵ حشره مفید برای باغچه

نوشته شده توسط مامانا پلاس

همه حشراتی که بر روی گل و گیاهان خود می‌بینیم مضر و آفت نیستند. تعداد زیادی از آنها، حشرات مفیدی هستند که در واقع به سالم ماندن گیاهان‌مان کمک می‌کنند. آنها را بشناسید تا از باغچه‌تان دورشان نکنید!

 

در کشاورزی ارگانیکی که انجام می‌دهیم بیشتر تمرکز ما روی حشرات مضر است، آنهایی که برگ‌های گیاهان‌مان را می خورند و بیماری را بین آنها نشر می‌دهند. اما همه حشرات هم بد و مضر نیستند. مهم است که بدانید ورود کدام حشرات به باغچه را خوش آمد بگویید و کدام‌ها را دور کنید.

حشراتی که به عنوان حشرات مفید شناخته می‌شوند، گیاهان‌مان را گرده افشانی می‌کنند و بیشتر از چیزی که فکرش را بکنیم، در کنترل و پایین نگه داشتن جمعیت آفات مضر، موثر هستند.

این حشرات را بشناسید و به آنها اجازه گشت و گذار در باغچه‌تان را بدهید!

۱- زنبورها

اگر می‌خواهید سبزیجات پرورش دهید، باید زنبورها را به باغچه‌تان راه دهید. محصولاتی مانند خربزه، کدو تنبل و دیگر کدو‌ها، سیب و دیگر درخت‌های میوه و بسیاری گیاهان دیگر به وسیله زنبورها گرده افشانی می‌شوند. با وجود این حشرات زرد رنگ کوچک، دیگر نگرانی از بابت گرده افشانی نخواهید داشت.

– چه طور زنبورها را به باغچه‌مان جذب کنیم؟ تعداد زیادی گیاهان گل دار بکارید تا شهد و گل در تمام فصل در باغچه‌تان موجود باشد. مقداری از زمین باغچه‌تان را مالچ پاشی نکنید تا زنبورهای زمینی را جذب کنید. یک ظرف آب در حیاط بگذارید. اگر برای‌تان امکان پذیر است یک تنه مرده درخت را به صورت ایستاده در حیاط‌تان قرار دهید تا لانه‌شان را آنجا بسازند.

۲- بال توری‌ها

بال توری‌ها شکارگرهای سیری ناپذیری هستند. لارو و بالغ این حشره از شته‌ها، سپرداران، تریپس‌ها، شپشک‌ها و لارور پروانه‌ها تغذیه می‌کنند.

– چگونه بال توری‌ها را به باغچه‌مان جذب کنیم؟ اگر بال توری در باغچه‌تان ندید (می‌توانید عکس بال توری را در اینترنت سرچ کنید تا به طور کامل با ظاهر آن آشنا شوید)، می‌توانید لارو آن را به صورت آنلاین سفارش دهید و یا به صورت حضوری از فروشگاه‌های کشاورزی تهیه کنید. برای جذب این حشره گیاهان آلیسوم (یا عسلی)، کورئوپسیس (یا گل اشرفی) و گل ستاره‌ای را بکارید.

۳- سوسک‌های کارابیده (سوسک‌های زمینی)

اولین واکنش شما بعد از دیدن یک سوسک سیاه چاق و چله روی زمین باغچه‌تان، احتمالا له کردن سوسک بخت برگشته است! اما دست نگه دارید! این سوسک‌ها همنشینی عالی برای گیاهان‌تان هستند. آنها در شب فعالیت می‌کنند ( در طول روز حفره ای درون مالچ یا دیگر مواد ارگانیک سطح خاک حفر می‌کنند) و برای مبارزه با آن حشرات آفتی که شب بیدارند، بسیار کارآمد هستند. نرم تنان، حلزون‌ها و کرم شب پره، تنها سه نوع از بیش از ۵۰ نوع حشره‌ای است که سوسک های کارابیده شکار می‌کنند.

– چگونه سوسک‌های کارابیده را به باغچه جذب کنیم؟ چون این سوسک‌ها خانه‌شان را در بقایای گیاهی تجزیه شده درست می کنند (و تخم‌هاشان را هم در همانجا قرار می‌دهند)، برای جذب آنها، در تمام طول سال باغچه‌تان را مالچ پاشی کنید. با این کار مکانی خوب برای زمستان گذرانی آنها هم درست کرده اید.

۴- سوسک سرباز

مشکلی که راجع به این سوسک‌ها وجود دارد این است که، همان قدری که ممکن است این سوسک حشرات بد را شکار کند، به همان اندازه ممکن است حشرات خوب را بخورد! با وجود این هم بودن آنها در باغچه بسیار مفید است. آنها به کنترل حشراتی مانند شته‌ها و لارو پروانه‌ها کمک می‌کنند.

– چگونه سوسک‌های سرباز را به باغچه جذب کنیم؟ این سوسک‌ها به گل آبشار طلایی و گیاه علف گربه جذب می‌شوند. پس کاشت این گیاهان اولین قدم برای جذب این حشرات به باغچه است.

۵- کفشدوزک

هنگامی که کلمه حشرات مفید به گوشمان می‌خورد احتمالا اولین حشره‌ای که در ذهنمان می‌آید کفشدوزک است. البته دلیل خوبی برای این قضیه وجود دارد. در حالی که حشرات بالغ کفشدوزک شته‌ها، شپشک‌ها و کنه‌ها را می خورند، لاروهای آنها دیگر معجزه می‌کنند! لارو این حشره در نگاه اول ممکن است حشره‌ای مهاجم به نظر رسد (شکل لارو حشره را نشان می‌دهد)، اما درواقه این لاروها از حشرات بالغ‌ هم مفید تر هستند و در کمترین زمان شته‌ها و کنه‌ها را نابود می‌کنند!

– چگونه کفشدوزک را به باغچه خود جذب کنیم؟ بهترین راه برای جذب این حشره، کاشت خانواده جعفری در باغچه است. گیاهانی مانند: هویج، جعفری، کرفس و بومادران.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید