۹ اشتباه رایج در استفاده از مرطوب کننده

یکی از محصولات مراقبت از پوستی که همه ما بر روی میز آرایش‌مان داریم، کرم‌های مرطوب کننده است. استفاده از این کرم‌ها راه و روش خاصی دارد که خیلی از ما حتی از آن آگاه هم نیستیم.

 

در حقیقت ممکن است تا به حال استفاده نادرستی از کرم مرطوب کننده‌تان داشته‌اید و به جای بهبود و سلامت پوست‌تان، به آن ضرر هم زده باشید.

این ۹ اشتباه رایج را مطالعه کنید و از انجام‌شان بپرهیزید.

۱- استفاده از مرطوب کننده بر روی پوست خشک

خیلی از ما این اشتباه را می‌کنیم و بر روی پوست خشک‌مان مرطوب کننده می‌مالیم. بهترین زمان استفاده از مرطوب کننده بعد از حمام است، یعنی زمانی‌ که پوست‌تان مرطوب (و نه خیس) است. زمانی که پوست مرطوب است، منافذ آن هنوز باز هستند و اجازه می‌دهند مرطوب کننده به اعماق پوست نفوذ کند.

۲- عدم استفاده از مرطوب کننده کافی برای پوست‌های چرب

افرادی که پوست چربی دارند، معمولا از استفاده از مرطوب کننده سر باز می‌زنند. این افراد فکر می‌کنند پوست‌شان به مرطوب کننده نیاز ندارد. بعضی از آنها هم تصور می‌کنند پوست‌شان از اینی که هست چرب تر خواهد شد. اما هر نوع پوستی هم که داشته باشید، همواره به استفاده از مرطوب کننده نیاز دارید. اگر پوست چربی دارید، از مرطوب کننده‌های فاقد چربی استفاده کنید.

۳- استفاده نامتداوم و نامنظم

برای داشتن پوستی شاداب و سالم، باید همواره و به طور منظم از پوست خود مراقبت کنید. پس با استفاده نامنظم از مرطوب کننده، مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوید. استفاده منظم باعث می‌شود پوست همواره رطوبت مورد نیازش را در اختیار داشته باشد و شاداب بماند. پس روزانه از مرطوب کننده استفاده کنید تا دچار خشکی پوست نشوید.

۴- استفاده از مرطوب کننده به عنوان کرم دور چشم

از کرم مرطوب کننده‌تان به عنوان کرم دور چشم استفاده می‌کنید؟ دست نگه دارید! پوست دور چشم بسیار حساس و ظریف است و باید از محصولات مختص دور چشم برای آن استفاده کرد. مرطوب کننده‌هایی که عطردار هستند، می‌توانند این پوست ظریف را دچار التهاب کنند. پس به جای استفاده از مرطوب کننده‌ها، از کرم‌های مخصوص دور چشم برای این ناحیه استفاده کنید.

۵- توجه نکردن به ترکیبات کرم

درست مانند دیگر محصولات آرایشی بهداشتی، قبل از خرید یک مرطوب کننده هم ابتدا به ترکیبات آن توجه کنید. ما معمولا شیفته بسته بندی یک محصول می‌شویم و دیگر به ترکیبات آن کاری نداریم، اما این اشتباه است. مرطوب کننده‌هایی که حاوی آلوئه ورا، روغن نارگیل و روغن زیتون هستند، مرطوب کننده‌هایی مناسب‌اند. همچنین توصیه می‌شود از مرطوب کننده‌هایی که خاصیت ضد آفتابی هم دارند، استفاده شود.

۶- استفاده از کرم پودر بلافاصله بعد از استفاده از مرطوب کننده

بعضی افراد بلافاصله بعد از استفاده از مرطوب کننده، بدون اینکه به آن فرصت خشک شدن دهند، بر روی پوست‌شان کرم پودر می‌مالند، که این کار اشتباه است. زمانی که این کار را می‌کنید، حالت کرمی مرطوب کننده باعث می‌شود کرم پودرتان در آن حل شود و آرایش‌تان یک دست نباشد و لکه لکه به نظر برسد.

۷- استفاده از یک محصول برای چند سال

نباید از یک نوع محصول پوستی به مدت چند سال استفاده کنید. چرا که با افزایش سن، نیازهای پوست‌تان تغییر می‌کنند. پس برای اینکه با این تغییرات پیش روید، باید مرطوب کننده را مطابق با نیاز پوست‌تان برایش تهیه کنید. وفاداری به یک برند خاص به هیچ وجه به نفع پوست‌تان نیست. پس از دکتر پوست‌تان راجع به مرطوب کننده‌ای که باید استفاده کنید، بپرسید.

۸- استفاده از مقدار زیادی مرطوب کننده

مجبور نیستید برای مرطوب نگه داشتن پوست‌تان لایه ضخیمی از مرطوب کننده را بر روی آن بمالید. این کار هم می تواند به پوست‌تان صدمه بزند. اگر مجبورید برای مرطوب نگه داشتن پوست‌تان از مقدار زیادی مرطوب کننده استفاده کنید، یعنی مرطوب کننده درستی را انتخاب نکرده‌اید. مرطوب کننده خوب، مرطوب کننده‌ای است که مقدار کم آن هم پوست را نرم کند. در ضمن لازم نیست از تعداد زیادی محصولات پوستی استفاده کنید. هر چه از محصولات کمتری برای پوست‌تان استفاده کنید، پوست‌تان شاداب‌تر می‌ماند.

۹- استفاده نکردن از محصولات لایه بردار پوست

استفاده از یک لایه بردار ملایم ۱ تا ۲ بار در هفته، لایه مرده سطح پوست را برمی‌دارد و به مرطوب کننده اجازه نفوذ در پوست‌تان را می‌دهد.

منبع : فوت وفن

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید