هفته ی بیست و هشتم بارداری

نوشته شده توسط مامانا پلاس

همانطور که بچه رشد میکند به رحم فشار می آورد و رحم نیز رشد نموده و به سمت بالا می آید بنابراین ممکن است در این هفته از بارداری کمی احساس تنگی نفس داشته باشید ولی دلیل آن فشاری است که رحم به ریه های شما وارد می آورد. بنابراین از انجام کارهایی که به اکسیژن زیاد نیاز دارد می بایست اجتناب نمایید( شنا، دویدن و …) چرا که در این صورت اکسیژن مورد نیاز شما و کودکتان بدرستی و به اندازه تولید نخواهد شد…

بدن شما درهفته 28 بارداری

شکم شما بزرگ شده و با آنکه انتظار آن را داشتید با این حال شاید کمی در راه رفتن احساس خستگی کنید. اکنون شکم شما 8 سانتی‌متر بالاتر از ناف شما قرار گرفته است. خوب درهفته 28بارداری بیشترین میزان اضافه وزن را تجربه خواهید کرد. در این هفته ممکن است سینه‌های شما شروع به تولید آغوز کند. آغوز مایع روشن و زردرنگی است که از پستان‌های شما ترشح می‌کند نشان می‌دهد که بدن شما خودش را برای نوزاد آماده می‌کند. آغوز نخستین مرحله از شیرمادر است که تا چند روز بعد از زایمان ترشح می‌شود و بهترین ماده غذایی است که نوزاد می‌تواند آن را دریافت کند.

رحم شما اکنون 7/5 تا 8 سانتی‌متر بالاتر از نافتان قرار گرفته است و به همین خاطر، به مجاری بین کلیه ها و مثانه فشار وارد شده و باعث می شود که قدرت دفع ادرار شما کاهش یابد. علاوه بر آن، هورمون‌هایی مانند پروژسترون باعث می شود که باکتری‌هایی مانند ، E. coli به سختی از بدن شما دفع شوند که این اتفاق احتمال ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری را بیشتر می کند.


وضعیت جنین درهفته 28 بارداری

اگر فرزندتان پسر است بیضه هایش در هفته28 بارداری شروع به پایین آمدن میکند که نزول مینامند. از این هفته به بعد جنین شما باهوش‌تر می‌شود. مغز او که تا حالا صاف بوده تغییر شکل می‌دهد. شیارها و برجستگی‌هایی بر روی مخ پدید می‌آید که این شیارها در نهایت با تکامل در هفته های‌آینده چین‌خوردگی‌های مغز را ایجاد می‌کنند. با این تغییرات حجم بافت‌های مغز جنین هم افزایش می‌یابد. مغز جنین تنفس‌های او را کنترل و او دمای بدنش را تنظیم می‌کند.

تغییرات بدن مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

توصیه ها درهفته 28 بارداری

* آیا دقت کرده اید بعضی از مادرانی که همین هفته بیست و هشتم بارداری را سپری می کنند از لحاظ سایز شکم از شم بزرگتر و یا کوچکتر می باشند؟ این تفاوت‌ها کاملاً طبیعی است، ولی می تواند منحرف کننده نیز باشد. حالت حمل، بیشتر مربوط به خود مادر است نه جنین. تعادل عضلانی مادر، نقش مهمی در این موضوع خواهد داشت به این ترتیب که اگر مادر دارای عضلات سفت و محکم باشد، شکم، کمتر به بیرون رانده می شود. اگر پزشک متخصص شما می گوید که همه چیز مناسب است، پس همه چیز خوب بوده و احتیاجی به نگرانی نیست.

* در هفته 28 بارداری حتماً با پزشک معالج خود در مورد وضع حمل زودرس صحبت کنید و اطلاعات کافی را در مورد آن بگیرید. با اینکه هیچ نگرانی در مورد وضع حمل زودرس وجود ندارد، اما بهتر است اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید، زیرا ممکن است اتفاقی بیفتد و ندانستن اطلاعات کافی، باعث بروز مشکلاتی شود. حتی اگر وضع حمل شما در موعد مقرر صورت گیرد، آمادگی و آگاهی از محتملات به شما آرامش خواهد داد.


علائم طبیعی درهفته 28 بارداری

1. ترشح شیر از نوک پستان: این ترشحات آماده شدن سینه های شما برای شیردهی است و کاملا طبیعی میباشد.

2. احساس خستگی : به علت افزایش وزن و بزرگ شدن شکم میباشد. بهترین روش برای کم کردن آن فشار نیاوردن به خود و کارهای سنگین نکردن است.

3. درد مفاصل: اگر کارتان طوری است که زمان‌های طولانی پشت میز و کامپیوتر هستید، حتماً به انگشتان و مچ دست‌های خود استراحت کافی را بدهید. جنین شما در این زمان مایعات زیادی مصرف می کند که این موجب تورم و درد و ناراحتی در شما می شود. هنگام نشستن پشت میز، از صحیح بودن حالت بدن خود مطمئن شوید. دست‌ها حتماً باید به صورت موازی با میز قرار گیرد و نه خیلی جلو و نه خیلی عقب برود.

4. سردرد: گاهی اوقات بانوان باردار در هفته 28 بارداری دچار سردردهای می‌شوند که این سردردها ویژه ماه سه ماهه اول و سوم بارداری است. این سردرد برای آنهایی که بیش از بارداری به میگرن دچار بوده‌اند تقریبا کشنده می‌شود، اما این را باید بدانید که تنها می‌توانید استامینوفن بخورید. در صورتی که با اختلال دید مواجه هستید حتما با پزشک تماس بگیرید علت این سردرها می‌تواند بالارفتن فشار خون شما باشد. معمولا در سه ماه سوم بارداری علت سردرد یا فشار خون بالاست یا پروتئین زیادی از خون شما دفع می‌شود. البته سردردها می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد ( علت های سردرد بارداری) چند راهکار به شما برای کاهش سردردهای این دوران کمک می‌کند:

  * روش های شل‌سازی بدن (آموزش شل سازی بدن)

  * دوش‌های متناوب با اب گرم و سرد

  *  ماساژ گیجگاهی، شانه و گردن


اختلال عملکرد سمفیز پوبیس چیست؟

اگرچه شنیدن اسم سمفیز پوبیس برای بار اول ترسناک است اما این مشکل فقط نوعی مشکل در مفاصل لگن است.

در طول بارداری هورمونی به اسم ریلکسین ترشح می شود که باعث می شود رباط ها همراستا به استخوان های لگن بمانند و باعث شل شدن و آرامش آنها می شود. این مسئله باعث ناثباتی مفاصل لگن می شود که باعث درد میشود.

ممکن است مشکل در راه رفتن، ایستادن و چرخیدن در هنگام خواب داشته باشید زیرا هنگامی که یک طرف مفاصل بیشتر از دیگری حرکت می کند، نامتعادل بودن باعث ایجاد درد می شود.

اگر درد غیرقابل تحمل بود با پزشک صحبت کنید. او به شما ورزش های مناسب یا کمربندهای مخصوص پیشنهاد می کند


هشدارها درهفته 28 بارداری

1. در صورت داشتن عفونت‌های ادراری در هفته28بارداری  باید سریعاً رسیدگی شود زیرا ممکن است به مشکلات کلیوی و حتی وضع حمل زود هنگام بینجامند. در صورت احساس درد و یا سوزش در زمان دفع ادرار، سریعاً به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

2. در صورت مشاهده علائم پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) به پزشک مراجعه کنید:

  * تاری دید یا لکه در میزان بینایی

  * افزایش وزن ناگهانی یا سریع

  * سردردهای شدید

  * درد شکم

  * کاهش تولید ادرار

 


تغذیه درهفته 28 بارداری

شما بیست و هشتمین  هفته بارداری خود را به اتمام می‌رسانید. در این دوره مهم است که مراقب خود و فرزندتان باشید. سعی کنید اسنک‌های سالم و مقوی را در رژیم غذایی خود جای دهید.


ورزش درهفته 28 بارداری

در این دوره باید ورزش‌های کششی انجام دهید که آن هم زیر نظر متخصص باشد. سعی کنید برای رفع خستگی از کار های سنگین خودداری کنید و استراحت بیشتری داشته باشید. در حین انجام ورزش های یوگا موسیقی آرامبخش گوش دهید.


نکاتی برای پدرها در هفته 28 بارداری:

– آخرین نکته در هنگام درد زایمان حضور مرد در کنار زن است.

– اگر میخواهید در هنگام زایمان کنار همسر خود باشید خود را آماده کنید.

– کتاب بخوانید، فیلم ببینید یا با یکی از دوستانتان که در این موقعیت بوده است صحبت کنید.

– بدانید چه چیز در انتظار شما است و روش های آرام کردن را بیاموزید.

در بارداری، مراحل تولد، مدت درد زایمان و مسائل دیگر در خانم های مختلف متفاوت است. انتظار نداشته باشید همه چیز همان طور که فکر می کردید اتفاق بیفتد. همسر شما متناسب با سایز و حالت جنین، سزارین یا زایمان طبیعی را انتخاب می کند.

1 دیدگاه

درج دیدگاه

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید